Lidovecký kontroverzní senátor a bývalý místopředseda Topolánkova kabinetu Jiří Čunek v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ tvrdí, že namísto Parkanové ministerstvo obrany řídil v podstatě jeho tehdejší stranický rival Miroslav Kalousek.
Co říkáte na obvinění vaší někdejší stranické kolegyně Vlasty Parkanové z předraženého nákupu vojenských dopravních letounů CASA? Neměla by být kvůli kolektivnímu rozhodování stíhána celá Topolánkova vláda včetně vás?
Situace je jednoznačná: 21. dubna 2008 za mé přítomnosti vláda schválila záměr, že se ty věci mají nakoupit. Byli pověřeni ministři Parkanová, Kalousek (tehdy i nyní ministr financí - pozn. red.) a Říman, aby jednali s firmami Aero Vodochody a Omnipol.
Proč se tím měl zabývat tehdejší ministr průmyslu a obchodu Martin Říman? Předpokládám, že kvůli výměně jednoho letounu CASA za české bitevníky L-159.
Nevím už dnes, proč. Jisté je, že podle toho usnesení vlády zní takto. Já jsem si to vytáhl. Je volně přístupné na stránkách Úřadu vlády ČR.
Nerozumím. Co z toho tedy vyvozujete?
Znamená to, že si nevzpomínám, že by pan ministr financí Miroslav Kalousek uvedl, že je podjatý člověk. Všichni vědí, že zbrojař Háva (někdejší majitel Omnipolu - pozn. red.) je jeho největší kamarád. Oba pánové se tím netají ani v médiích. Upřímně, já bych nepodezíral paní Parkanovou, že věděla, o co jde. Skutečně ji z toho nepodezírám, že by věděla, jak se rozhodovat v případě nákupu letadel CASA.
Jak to myslíte?
Kauza letadel CASA |
Policie podezřívá Vlastu Parkanovou ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Nenechala zpracovat znalecký posudek k ověření ceny letounů. Státu údajně vznikla škoda 658 milionů korun. Částka je rozdíl mezi kupní cenou a znaleckým odhadem, který byl vypracován později.
|
Tak jak to říkám. A víc to nechci rozvíjet. Nicméně jejím hlavním poradcem byl právě Miroslav Kalousek. Někdy jsme se na vládě usmívali, že vlastně on řídí obě ministerstva. Dopadlo to, jak to dopadlo. Velmi neskromně a ke své cti říkám, že následných kroků schvalování peněz na tento obchod jsem se na vládě už neúčastnil. Možná to byla náhoda, možná záměr. Já jsem proti některým věcem vystupoval a Kalousek to věděl. To byl taky důvod našeho střetu v roce 2008 a na začátku 2009, kdy jsem chtěl, aby odešel z vlády za to, že podepsal nevýhodný zákon o internetovém sázení. Už v té době se ke mně donášely navíc i zvěsti o zbrojařské lobby, a proto chtěl jsem, aby do toho KDU-ČSL nebyla namočená.
Tehdy jste ale proti Kalouskovi na stranické půdě neuspěl...
Dopadlo to tak, že celostátní výbor nevyslyšel mě a předsednictvo strany, které tehdy za mnou stálo. Bylo to tím, že většina z nich byli jeho kamarádi a dnes jsou mnozí z nich členy TOP 09. Kvůli tomu jsem z kabinetu nakonec odešel já sám.
Naznačujete tady věci o Kalouskovi, ale vy sám jste čelil obvinění z korupce a přijímání úplatku. Nebyl tohle ten pravý důvod?
Od Nejvyššího až přes Ústavní soud bylo potvrzeno, že to celé bylo na mě léčka.
Vraťme se raději k Vlastě Parkanové. Vy v podstatě říkáte, že ministryně byla Kalouskovým bílým koněm...
Ne. Já jsem nic takového neřekl. Opakuji, že paní Parkanovou nepodezírám z toho, že by věděla, o co vlastně jde.
Jak si tedy vysvětlujete, že to policejní obvinění směřuje pouze k ní? Policie mluví o tom, že měla mít v rukou znalecký posudek, který nikdy neobjednala.
Podle trestního řádu se jde velmi správně po osobě odpovědné. Přeci není možné, aby každý ministr, který hlasoval pro letouny CASA, měl nějaké oddělení, co mu dodá posudek. Proto musí důvěřovat tomu, že jeho kolega ve vládě, který věc předkládá, ji nechal udělat, tak jak měl.
To se ale přeci dá vztáhnout i na tehdejší ministryni obrany. Ona přeci zase musí důvěřovat svým úředníkům, kteří jí k tomu rozhodnutí předloží podklady...
Ono to tak není. Já jsem na ministerstvo nastupoval v sedm ráno a často jsem neodcházel dřív, jak o půl druhé v noci. Bylo to proto, že přes den bylo jednání vlády nebo zasedání parlamentu, v noci jsem četl zásadní věci, které mi předkládali. Můžete se zeptat mých bývalých kolegů, že jsem jim několikrát materiály dokola vracel, protože se mi v nich něco nezdálo. Pokud o věcech člověk nepřemýšlí nebo je nemá osahané z praxe, tak podléhá tomu, co mu úředníci předloží. Ministr ale není jen na podpis. To tam nemusí být. On to má posoudit. Jestli to nedokáže, tak tam nemá co dělat.
Jak si vysvětlujete současný razantní boj Miroslava Kalouska za Parkanovou? Natočil dokonce vlastní videoklip, na kterém se jí zastává a opětovně mluví o kolektivní zodpovědnosti celé vlády.
On se nebije za ni, ale i za sebe. O tom usnesení vlády, o kterém hovořím, se obecně nemluví. Mluví se až o samotném schvalování později. Přitom zde je jasně uloženo, aby se věcí zabýval i on jako ministr financí.
To vyšetřování se ho však netýká?
No, to není tak úplně pravda. Zodpovědní úředníci klidně mohou říct ´Nezlobte se na mě, já do vězení nepůjdu, řeknu jak to bylo´.... Třeba řeknou, že je někdo nabádal, aby to udělali takhle. Aby to podepsali. Myslím, že Kalousek má tři dobré důvody, aby to zametl.
To je ale trochu chatrná konstrukce. Můžete mi zopakovat ty důvody?
Ten první je strana TOP 09. Strana, která se tvářila jak lilium a přitom začala s velkými penězi. A ty jí musel někdo dávat. Tady bych vzpomenul propojení mezi internetovým sázením, nákupem lékáren Max a sponzorským darem 11 milionů. Druhým důvodem k jeho neohroženému vystupování je samotná Vlasta Parkanová. Aby nebyla pod tlakem a třeba neřekla věci, na něž si vzpomene. Třetí ohrožení je jeho samého. Pokud se to dostane až k němu. Přece ho někdo nemůže podezírat z toho, že by s jeho přítelem Hávou nevěděli, co podepsali.