Čunek se vrací do vlády, prezident ho jmenuje
01.04.2008 13:50 Původní zpráva Aktualizováno 01.04. 16:14
Jiří Čunek zvítězil. Přesně pět měsíců poté, co ohlásil svou rezignaci, se vrátí zpět do vládní funkce. Prezident Václav Klaus oznámil, že ho zítra v 11 hodin na žádost premiéra znovu jmenuje ministrem pro místní rozvoj.
Předsedové koaličních stran dnes ve sněmovně oznámili, že se Čunek vrací. "K jmenování dojde zřejmě zítra," avizoval už dopředu premiér Mirek Topolánek. A Václav Klaus na to kývl. "Prezident věci rozumí tak, že koaliční partneři dospěli ke shodě a důvody, které vedly předsedu KDU-ČSL Jiřího Čunka k odstoupení, podle jejich přesvědčení již pominuly. Proto žádosti premiéra vyhoví," řekl Klausův mluvčí Petr Hájek.
ČTĚTE TAKÉ: Čunek si křeslo vyjednal sám, lidovci o tom nevěděli
Čunek však musel udělat ústupek. Slíbil, že si nechá účetnictví prověřit nezávislým auditorem. Tím obměkčil i zelené, kteří se proti jeho návratu stavěli. "Pokud tím výstupem bude nějaká zpráva dostupná veřejnosti, tak s tím nemáme problém," řekl šéf zelených Martin Bursík.
Čunek audit předá podle dohody ministru Schwarzenbergovi. "Je na něm, co s ním udělá," řekl. "Zveřejnění je smyslem celé té věci," slíbil ministr zahraničí. Na oplátku se zavázal, že nebude zvažovat odchod z Topolánkova kabinetu. Dokumenty o Čunkově účetnictví budou k dispozici zřejmě prvního července.
Čunek tvrdí, že mu kontrola hospodařeni jeho rodiny nevadí a je proto ochotný poskytnout všechny potřebné dokumenty. A předpokládá, že podobný audit se později provede u všech ministrů i poslanců. "Za pětadvacet let zpátky to jistě bude zajímavé čtení. Když se do naší politiky zavede takové zprůhlednění, jenom dobře," konstatoval předseda KDU-ČSL.
Sami lidovci dnes byli nečekaným znovujmenováním svého předsedy ministrem překvapeni. "Už několik dní naznačoval, že se něco děje. Ale to už říkal mnohokrát. Tentokrát to ovšem bylo opravdu domluveno," neskrýval překvapení jeden z politiků KDU-ČSL.
Levice chce svrhnout vládu
Sociální demokraté využili Čunkův návrat k útoku. Podle Davida Ratha je jen otázkou hodin, kdy přijdou s návrhem na hlasování o nedůvěře vládě. "Tato vláda se stává synonymem zametání korupčních kauz pod koberec a měla by si přestat dělat legraci z lidí," řekl Rath.
Stejně hovoří i Zdeněk Škromach. "Myslím, že by od vlády bylo slušné, především k vlastním poslancům, kdyby si nechala potvrdit důvěru od Poslanecké sněmovny," komentoval návrat Jiřího Čunka do vlády místopředseda ČSSD.
K ČSSD se velice pravděpodobně přidají i komunisti. "Tato vláda naši důvěru nikdy neměla, a pokud by to nebylo jen prázdné gesto, tak se určitě rádi přidáme," reagoval místopředseda KSČM Jiří Dolejš.
Bývalý sociální demokrat Evžen Snítilý nechtěl předjímat, jestli při případném hlasování o vládě koalici podrží, nebo ne. "Až moji bývalí straničtí kolegové přijdou s návrhem o hlasování o důvěře vládě, pak se teprve rozhodnu, jak se zachovám. Přítomnost Jiřího Čunka ve vládě není otázka pro mě, ale pro jeho kolegy, kteří s ním v kabinetu sedí."
Všechno podle not
Premiér Mirek Topolánek, šéf zelených Martin Bursík a předseda lidovců Jiří Čunek předstoupili společně s šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem před novináře krátce před začátkem schůze sněmovny. O brífinku neměli lidovci žádné informace, na dopoledním zasedání předsednictva se o něm nebavili. Předem to věděla jen mluvčí vlády Jana Bartošová. "Jeho téma je jasné," oznámila s odkazem na přítomnost ministra zahraničí.
Právě Karel Schwarzenberg chtěl po Jiřím Čunkovi předložit důkazy o jeho nevině. Minulý týden si je nechal ještě doplnit. Čunek se předem s předsedy stran domluvil na tom, že svou kauzu nebude komentovat. Přestože se v minulosti horečně obhajoval, od minulé středy přestal odpovídat na otázky o svém návratu. "My jsme se domluvili, že to nebudu komentovat, to znamená, že to nebudu komentovat," tušil svůj návrat.
Z vlády odešel 7. listopadu kvůli tomu, že se nejvyšší státní zástupkyně rozhodla nechat ještě jednou prověřit jeho kauzu. V té době se kolem něj točil problém s pobíráním sociálních dávek, ale ten nebyl podle předsedy KDU-ČSL důvodem k odchodu. Když byla jeho úplatkářská aféra definitivně zastavena, požadovali on i jeho strana návrat do vlády.
Foto: Lucie Pařízková, ČTK, Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.