Na politické scéně figurují již dvacet let. Posledních deset už však spíše živoří na jejím okraji. Řeč je o republikánech v čele s Miroslavem Sládkem, jimž chce nyní vláda pozastavit činnost.
Sdružení pro republiku-Republikánské straně Čech a Moravy opět hrozí zánik. Strana neposílá do Poslanecké sněmovny povinné finanční zprávy, a ministerstvo vnitra ji proto zařadilo na seznam hříšných politických sdružení, jimž hrozí pozastavení činnosti či rozpuštění.
"Pozastavení činnosti je navrhováno v případě dvou stran a dvou hnutí, které nepředložily výroční finanční zprávu za rok 2007 a 2008," upřesňuje Hana Malá z tiskového odboru Pecinova úřadu. Pokud strana neukáže finanční zprávy do roku, hrozí jí rozpuštění.
Další pokus
Republikáni přitom nedostali ministerskou důtku poprvé. Bojůvky s úředníky vedou prakticky od chvíle, kdy opustili řady Poslanecké sněmovny. Nejvyšší správní soud, který posuzuje vládní návrhy na rozpuštění či ochromení stran, tak o republikánech rozhodoval například už v loňském roce. Straně, která tehdy nesla název Republikáni Miroslava Sládka, činnost pozastavil.
ČTĚTE TAKÉ: Experti míní, že soud rozpustí Dělnickou stranu
Přesto republikáni fungují dál. Stačila drobná reinkarnace. Loni v květnu se totiž Sládkovi příznivci vrátili k původnímu názvu strany, tedy Sdružení pro republiku-Republikánská strana Čech a Moravy. "Ta původní strana prošla konkurzem a letos na sjezdu jsme rozhodli používat staronový název," vysvětluje místopředseda strany Zdeněk Krampera. V partaji se sešli jak členové Republikánů Miroslava Sládka, tak i ti z Republikánské strany Čech, Moravy a Slezska.
Mistři převleku
Příběh jedné strany |
SPR-RSČ vznikla v roce 1989. V jejím čele od počátku stojí Miroslav Sládek. Kontroverzní politik ovládl na počátku devadesátých let česká a moravská náměstí. Ve volbách v roce 1992 se mu podařilo dostat partaj do parlamentu a udržet ji tam šest let. Po volebním krachu z roku 1998 se Sládek stáhl do komunální politiky. Na celostátní úrovni už pak nikdy voliče zaujmout nedokázal. Strana vytrvale ztrácela volební preference: v roce 2002 dostali Republikáni Miroslava Sládka jen jedno procento hlasů. Naposledy se pak o hlasy voličů ucházela již obnovená SPR-RSČ ve volbách do Evropského parlamentu, opět neúspěšně. |
Vedení strany připouští, že nový přebal souvisí právě s pohlavkem, jenž jim uštědřili soudci. Fintu navíc nepoužili poprvé. Už v minulosti si změnili jméno, když se jejich strana dostala do problémů. Třeba poté, co byl na SPR-RSČ uvalen v roce 2001 konkurs. Členové se pak hromadně přesunuli do nově vzniklé partaje Republikáni Miroslava Sládka.
"Úředníci se nás snaží potopit už několik let a je tisíc způsobů, jak to udělat," říká rozhořčeně na adresu ministerstva Krampera. "Finanční zprávy nejsou levná záležitost, my nemáme peníze na auditora," stěžuje si.
Jenže pokud strana finanční zprávy poslancům nepošle, může vláda navrhnout soudu dokonce její rozpuštění. Republikánský místopředseda tak nevylučuje, že kvůli postupu úřadů, si Sládkovci založí opět novou stranu. "Budeme se o tom bavit na sjezdu."
Další kandidáti
Kromě republikánů navrhuje ministerstvo pozastavit činnost straně 4 VIZE-www.4vize.cz a rozpustit chtějí úředníci také STRANU ROVNOST ŠANCÍ. Obě partaje neúspěšně kandidovaly v posledních parlamentních volbách. O ministerském seznamu bude rozhodovat kabinet Jana Fischera. Pokud materiál posvětí, bude na tahu Nejvyšší správní soud.
Foto: archiv Týdne