Kandidát na prezidenta
Dienstbier získal podporu ČSSD pro cestu na Hrad
19.05.2012 10:20 Aktualizováno 19.05. 15:01
Senátor Jiří Dienstbier získal nominaci ČSSD pro kandidaturu na Hrad. Zvolen byl v tajné volbě 107 hlasy ze 152, proti bylo 35 členů ústředního výkonného výboru ČSSD. Dienstbier i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka považují výsledek hlasování za velmi silný mandát. Senátor přitom nechce být pouze kandidátem ČSSD, poděkoval za podporu i akademickým kruhům a neziskové sféře. I kampaň bude podle něj zejména na něm osobně, i když může počítat s podporou ČSSD.
"Nebude to kampaň ČSSD, ale kampaň Jiřího Dienstbiera s podporou sociální demokracie," uvedl Sobotka s tím, že sociální demokraté nabídnou zázemí členů, aktivistů i finanční podporu. Co se týče financí, poznamenal Dienstbier, chce kampaň mnohem skromnější než plánovaný finanční limit 40 milionů pro první kolo a 10 milionů pro druhé kolo volby. O přízeň voličů se chce ucházet s vizí moderního sociálního státu, který navíc bude udržovat silnou pozici v Evropě.
Rád by byl vnímán jako kandidát širšího spektra voličů, než je pouze základna ČSSD. Jeho cílem je alternativa rozumného a moderního sociálního státu, který nabízí lidem život v důstojných podmínkách, a současně politika férového soutěžení bez korupčních a klientelistických vazeb.
Je mládí výhodou?
Protikandidáta Dienstbier neměl, v diskusi před volbou nicméně zaznívalo jméno někdejšího premiéra a šéfa ČSSD Miloše Zemana, který se uchází o funkci prezidenta s vlastní stranou (Strana práv občanů - zemanovci). Sobotka k tomu poznamenal, že ČSSD je demokratickou stranou a výsledek tajné volby ukázal, že jde pouze o menšinový názor. Myslí si také, že během kampaně si Dienstbier nakloní i ty, kteří pro něj nehlasovali.
Hlas Zemanových příznivců v jednacím sále Hotelu Olšanka i v kuloárech zazníval sice menšinově, ale silně. Například podle ústeckého sociálního demokrata a poslance Jaroslava Foldyny mladý pražský kandidát zatím neukázal, co v něm je. "Vážím si jeho otce, jeho neznám," zdůvodnil Foldyna svůj postoj a postavil proti němu kariéru Zemana, který byl podobně jako Dienstbierův otec Jiří jednou z předních osobností české politiky. Pro Zemana se vyslovil také senátor Vladimír Dryml a část pražských sociálních demokratů.
Rozdělená ČSSD
Smířlivý postoj prezentoval poslanec Stanislav Huml, sociální demokraté podle něj mohou případně podpořit Zemana, pokud se Dienstbier nedostane do druhého kola. S tím ale nesouhlasí například místopředseda Lubomír Zaorálek. Zeman podle něj v posledních letech ČSSD spíš škodil.
Průběh diskuse tak připomněl, že sociální demokracie je rozdělena do dvou proudů, které lze personifikovat jako "zemanovce a protizemanovce". Foldyna poznamenal, že Zemanovou volbou by se mohla sociální demokracie vypořádat se starým dluhem vůči svému bývalému předsedovi. Toho totiž ČSSD přestala podporovat v průběhu souboje o Hrad s Václavem Klausem. Tehdejší změna postoje ČSSD podle něj znamená, že tato strana není schopna dodržet přijatá usnesení.
Podle nedávného průzkumu agentury Median by v přímé volbě prezidenta nyní měli největší šanci postoupit do druhého kola boje o Hrad bývalý premiér Jan Fischer a ekonom Jan Švejnar, který se rozhodl kandidovat bez původně plánované podpory ČSSD. Fischera by podpořila třetina voličů, Švejnara 17,5 procenta. Za nimi by skončil Zeman s 11 procenty hlasů.
Vizitka senátora a místopředsedy ČSSD Jiřího Dienstbiera |
|
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.