Dienstbier získal podporu ČSSD pro cestu na Hrad

Domácí
19. 5. 2012 10:20
Jiří Deinstbier, oficiální kandidát ČSSD v přímé volbě prezidenta ČR.
Jiří Deinstbier, oficiální kandidát ČSSD v přímé volbě prezidenta ČR.

Senátor Jiří Dienstbier získal nominaci ČSSD pro kandidaturu na Hrad. Zvolen byl v tajné volbě 107 hlasy ze 152, proti bylo 35 členů ústředního výkonného výboru ČSSD. Dienstbier i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka považují výsledek hlasování za velmi silný mandát. Senátor přitom nechce být pouze kandidátem ČSSD, poděkoval za podporu i akademickým kruhům a neziskové sféře. I kampaň bude podle něj zejména na něm osobně, i když může počítat s podporou ČSSD.

"Nebude to kampaň ČSSD, ale kampaň Jiřího Dienstbiera s podporou sociální demokracie," uvedl Sobotka s tím, že sociální demokraté nabídnou zázemí členů, aktivistů i finanční podporu. Co se týče financí, poznamenal Dienstbier, chce kampaň mnohem skromnější než plánovaný finanční limit 40 milionů pro první kolo a 10 milionů pro druhé kolo volby. O přízeň voličů se chce ucházet s vizí moderního sociálního státu, který navíc bude udržovat silnou pozici v Evropě.

Rád by byl vnímán jako kandidát širšího spektra voličů, než je pouze základna ČSSD. Jeho cílem je alternativa rozumného a moderního sociálního státu, který nabízí lidem život v důstojných podmínkách, a současně politika férového soutěžení bez korupčních a klientelistických vazeb.

Je mládí výhodou?

Protikandidáta Dienstbier neměl, v diskusi před volbou nicméně zaznívalo jméno někdejšího premiéra a šéfa ČSSD Miloše Zemana, který se uchází o funkci prezidenta s vlastní stranou (Strana práv občanů - zemanovci). Sobotka k tomu poznamenal, že ČSSD je demokratickou stranou a výsledek tajné volby ukázal, že jde pouze o menšinový názor. Myslí si také, že během kampaně si Dienstbier nakloní i ty, kteří pro něj nehlasovali.

Miloš Zeman.Hlas Zemanových příznivců v jednacím sále Hotelu Olšanka i v kuloárech zazníval sice menšinově, ale silně. Například podle ústeckého sociálního demokrata a poslance Jaroslava Foldyny mladý pražský kandidát zatím neukázal, co v něm je. "Vážím si jeho otce, jeho neznám," zdůvodnil Foldyna svůj postoj a postavil proti němu kariéru Zemana, který byl podobně jako Dienstbierův otec Jiří jednou z předních osobností české politiky. Pro Zemana se vyslovil také senátor Vladimír Dryml a část pražských sociálních demokratů.

Rozdělená ČSSD

Smířlivý postoj prezentoval poslanec Stanislav Huml, sociální demokraté podle něj mohou případně podpořit Zemana, pokud se Dienstbier nedostane do druhého kola. S tím ale nesouhlasí například místopředseda Lubomír Zaorálek. Zeman podle něj v posledních letech ČSSD spíš škodil.

Průběh diskuse tak připomněl, že sociální demokracie je rozdělena do dvou proudů, které lze personifikovat jako "zemanovce a protizemanovce". Foldyna poznamenal, že Zemanovou volbou by se mohla sociální demokracie vypořádat se starým dluhem vůči svému bývalému předsedovi. Toho totiž ČSSD přestala podporovat v průběhu souboje o Hrad s Václavem Klausem. Tehdejší změna postoje ČSSD podle něj znamená, že tato strana není schopna dodržet přijatá usnesení.

Podle nedávného průzkumu agentury Median by v přímé volbě prezidenta nyní měli největší šanci postoupit do druhého kola boje o Hrad bývalý premiér Jan Fischer a ekonom Jan Švejnar, který se rozhodl kandidovat bez původně plánované podpory ČSSD. Fischera by podpořila třetina voličů, Švejnara 17,5 procenta. Za nimi by skončil Zeman s 11 procenty hlasů.

Vizitka senátora a místopředsedy ČSSD Jiřího Dienstbiera

 

    Jiří Dienstbier.Datum a místo narození: 27. května 1969, Washington (USA) 
    Vzdělání: vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze 
    Současné funkce: senátor a místopředseda ČSSD 
    Profesní kariéra: provozuje advokátní praxi 
    Působení v politice: v roce 1989 se podílel na činnosti nezávislé studentské skupiny, která zorganizovala manifestaci 17. listopadu 1989, byl členem celostátního stávkového výboru studentů; v letech 1990 až 1992 byl poslancem Sněmovny lidu Federálního shromáždění; od roku 2010 zasedá v pražském městském zastupitelstvu; v březnu 2011 byl zvolen senátorem za volební obvod číslo 30 (Kladno a Praha-západ), v horní komoře parlamentu nahradil svého zesnulého otce, někdejšího disidenta Jiřího Dienstbiera 
    Stranická příslušnost: od roku 1997 je členem ČSSD, od března 2011 je jejím místopředsedou; před vstupem do ČSSD byl řadu let členem Mladých sociálních demokratů, v jejichž čele po dva roky stál; je stínovým ministrem spravedlnosti ČSSD 
    Rodina: má ženu Jarku a syna Jiřího

 


    Před komunálními volbami v roce 2010 se stal kandidátem ČSSD na pražského primátora. Po volbách, ve kterých skončila sociální demokracie na třetím místě, se Dienstbier stavěl proti koalici s ODS, která nakonec na pražském magistrátu přes jeho nesouhlas vznikla (tato koalice se však koncem loňského roku rozpadla). 
    Po příštích volbách do sněmovny, pokud by ČSSD sestavovala vládu, by Dienstbier jako reálnou variantu viděl menšinovou vládu ČSSD, která by hledala v některých oblastech podporu i u komunistů. V nedávném rozhovoru pro Lidové noviny mimo jiné řekl: "Komunisté už jsou dnes jen nostalgické ghetto. Já nechci říct, že bych z varianty s komunisty byl nadšený, mně taky vadí některé extrémní postoje a výroky některých jednotlivců v KSČM, například uctívání masového vraha Gottwalda. Esteticky to moc přitažlivé není, ale musíme realisticky usilovat o prosazení našeho programu."

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Firma EDF ujišťuje, že nikdy nejednala s úmyslem narušit český jaderný program

Domácí
12. 5. 2025

Papež vyzval k propuštění vězněných novinářů a informování bez nenávisti

Domácí
12. 5. 2025

Odborníci: Dvě třetiny spotřeby alkoholu v ČR vypije pětina pijáků

Domácí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ