Uzbekistán požádal Hrad o odložení návštěvy prezidenta Islama Karimova. Ze setkání s ním se omluvili premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ministři i vedení hlavního města. Kontroverzní státník měl do Prahy přijet 20. února. Proti návštěvě Karimova v Česku protestovala řada nevládních organizací. Uzbeckého prezidenta považují za diktátora. O žádosti uzbecké strany ve čtrvrtek informoval mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.
"Ve čtvrtek dne 13. února 2014 uzbecká strana současně v Taškentu i Praze požádala o odložení termínu návštěvy prezidenta Islama Karimova v Praze," uvedl v tiskovém sdělení Ovčáček. Důvodem odložení návštěvy jsou podle něj obtíže při naplňování programu Karimovovy cesty do Prahy. Ze šesti ministrů, kteří se měli z uzbeckým představitelem setkat, se pět omluvilo. "Nebylo možné uskutečnit ani plánovaný oběd s předsedou vlády," uvedl Ovčáček.
Sobotka novinářům při dnešní návštěvě Slovenska řekl, že se ze setkání omluvil kvůli plánované cestě do Bruselu a dalšímu programu, který má naplánovaný s ministrem zdravotnictví. Premiéra měl zastoupit vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). O organizaci oběda podle Sobotky prezident požádal úřad vlády.
Šéf hradní diplomacie Hynek Kmoníček ve čtvrtek uzbeckému vysílání rozhlasové stanice Rádio Svoboda řekl, že návštěva nebyla zrušena, nýbrž odložena. Žádné nové datum nicméně nebylo dojednáno. "Pro uzbeckou stranu to bylo příliš mnoho změn, které bylo zapotřebí vysvětlovat," konstatoval Kmoníček s odkazem na fakt, že ze setkání s uzbeckým prezidentem se omluvil premiér Sobotka a šest z pěti ministrů.
Humanitární organizace považují Karimova za představitele represivního režimu, který utlačuje vlastní občany. Člověk v tísni proto začátkem týdne vyzval prezidenta Zemana, aby pozvání uzbecké hlavy státu do Prahy zrušil. Zeman však v otevřeném dopise uvedl, že Karimova pozval jeho předchůdce Václav Klaus. Zástupcům humanitární organizace popřál "více informovanosti a méně pokrytectví".
Andrew Stroehlein z organizace Human Rights Watch americké rozhlasové stanici řekl, že odklad Karimovovy návštěvy v Praze je dobrá zpráva. "Karimov se nebude moci chlubit fotografiemi se západními státníky. Lidem doma se obvykle pokouší ukázat, že je respektovanou osobností a že je s ním zacházeno jako s celebritou. Takové televizní záběry tentokrát mít nebude, což je skvělá věc," konstatoval Stroehlein.
Karimov absolvoval několik státnických besed v minulých dnech, kdy se v ruském Soči jako host prezidenta Vladimira Putina zúčastnil zahájení zimních olympijských her. Podle uzbecké agentury UzA jednal s tureckým premiérem Recepem Tayyipem Erdoganem a turkmenským prezidentem Gurbangulim Berdymuhamedovem. O případném setkání Karimova s hostitelem her Putinem se ruská ani uzbecká média nezmínila.
Uzbecký prezident se setkával se západními státníky počátkem 90. let, později takové kontakty ustaly. V roce 1993 v Londýně jednal s tehdejším britským premiérem Johnem Majorem, o rok později besedoval v Takškentu s prezidentem Francie Françoisem Mitterrandem. V červnu 1996 přijal v Bílém domě Karimova prezident USA Bill Clinton.
Uzbecká státní média ve čtvrtek o odkladu Karimovovy návštěvy v Praze neinformovala.