Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) potvrdil úterní informace, že nepojede na plánovanou návštěvu Ruska. Cestu se rozhodl odložit v souvislosti s ruským postupem vůči Ukrajině. Uvedl, že svůj postoj konzultoval se zástupci vlády i s předsedou sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD).
"Poslední kapkou" byly podle Štěcha informace o tom, že horní komora ruského parlamentu připravuje zákon, který by v případě protiruských sankcí umožnil konfiskovat majetek, aktiva a bankovní účty evropských a amerických firem i soukromých osob v Rusku.
Odložení cesty, která se měla konat v půlce března, oznámil Štěch v úterý dopisem předsedkyni ruské horní komory (Rady federace) Valentině Matvijenkové s tím, že za takovéto situace by nebylo možné se věnovat vzájemným vztahům "v dobré atmosféře". Případný náhradní termín je nyní na ruské straně. Podle Štěcha ale cesta nepřipadá v úvahu, pokud se situace v rusko-ukrajinských vztazích, které se vyhrotily po vpádu ruských ozbrojenců na Krym, nevyřeší.
Předseda Senátu zdůraznil, že je pro něj nepřijatelné nerespektovat nedotknutelnost státních hranic. O případném připojení Krymu k Rusku by se mělo rozhodnout v referendu a na základě dohod, nikoli pod vojenským tlakem. Krymský parlament dnes odpoledne přijal usnesení o vstupu Krymské autonomní republiky do Ruské federace. Referendum o této otázce se má konat 16. března - v den, kdy měl Štěch odjet do Moskvy.
Ruskou vojenskou agresi proti Ukrajině v úterý odsoudil senátní zahraniční výbor, stejně jako představitelé a orgány řady dalších států. O reakci na ruské vojenské aktivity na Ukrajině dnes budou v Bruselu jednat lídři EU.