Do vyrovnání s církvemi se vloží poslanci
13.06.2008 12:37 Aktualizováno 13.06. 15:09
Návrh majetkového vypořádání s církvemi má pomoci připravit sněmovní komise, kterou v pátek dolní komora zřídila. Výsledky své práce by měla předložit do konce roku.
Sněmovna komisi ustavila poté, co se ukázalo, že kabinet zatím není schopen prosadit svou předlohu zákona o vyrovnání s církvemi. Kromě opozice totiž pro vládní normu v její současné podobě odmítli hlasovat i tři poslanci ODS v čele s Vlastimilem Tlustým.
ČTĚTE TAKÉ: Církevní restituce se odkládají. Skončí koalice?
Právě Vlastimil Tlustý sněmovně návrh na zřízení komise předložil a s pomocí opozice a několika koaličních poslanců také prosadil. "Návrh pana Tlustého vítám. Považuji za férové, že v komisi bude mít levice i pravice polovinu členů," řekl po schůzi sněmovny šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek.
Střízlivější byli předsedové koaličních stran. "Nečekám, že komise přinese něco zásadně nového, nicméně návrh podpořím," řekl při projednávání bodu Jiří Čunek. A obdobně argumentoval i šéf Strany zelených Martin Bursík "Je to další zdržení a další odklad řešení problému, nicméně v tuto chvíli je ustavení komise asi jediným možným řešením," řekl Bursík.
Počítat se bude znovu
Vlastimil Tlustý nastínil i pracovní program nové komise. "Musí bý přesně definován vydávaný majetek, aby nebylo pochyb o tom, že je vydáváno to, co bylo před únorem 1948 opravdu vlastněno církvemi," vysvětlil smysl komise Tlustý. Dalším úkolem nového výboru bude stanovit způsob náhrady majetku. "Jde o to, aby byly stanoveny standardní náhrady, jako je tomu v ostatních restitučních případech. Tím se vyhneme případným soudním sporům kvůli tomu, že církvím bylo nahrazeno více než ostatním osobám."
Občanští demokraté Tlustý, Juraj Raninec a Jan Schwippel tvrdí, že kabinet při prosazování zákona o majetkovém vyrovnání operuje chybnými čísly a uvádí tak sněmovnu v omyl. Stejně jako socialisté a komunisté tito poslanci ODS říkají, že stát chce být k církvím velkorysejší, než byl v minulosti k jiným restituentům. Ministerstvo kultury a další zastánci vládní normy kritikům oponují - propočty kabinetu jsou prý správné, navrhované majetkové vypořádání bude podle nich pro stát výhodné. Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek se vznikem komise již dříve vyjádřil souhlas, také on ale argumenty a tvrzení vnitrostranických "rebelů" v ODS odmítá.
Vracet se budou miliardy
Uvedení tři občanští demokraté v minulých týdnech společně s opozicí projednávání vládní normy zablokovali. Žádali a prosadili vznik parlamentní komise, která by spory vyjasnila. Nový sněmovní orgán má mít 12 členů, z toho čtyři místa připadnou ODS, čtyři ČSSD, dvě komunistům, KDU-ČSL a Strana zelených by měly mít v komisi každá po jednom členovi. Návrh, aby byly všechny strany zastoupeny rovnoměrně, ani požadavek, aby komise skončila již v říjnu, dnes v dolní komoře neuspěly.
Kabinet počítá s vrácením asi třetiny majetku zabaveného za komunistické vlády církevním řádům, zbytek by měla nahradit finanční částka ve výši 83 miliard korun. I s úrokem by to bylo za 60 let celkem asi 270 miliard korun. Podle Tlustého a dalších kritiků by měl ale stát církvím uhradit 62 namísto vládou předpokládaných 83 miliard. Celková suma, kterou by Česká republika za 60 let vyplatila, by tak prý činila nikoli 270 miliard, ale 204 miliard korun.
Foto: Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.