Na svém resortu bojuje za kritizované státní maturity. Na vysokých školách chce prosadit takzvané zápisné. Dalšího výrazného kroku - zavedení školného - se ale zalekl a začíná couvat. Josef Dobeš chce nepopulární opatření přenechat až další vládě.
V neděli proto navrhl delegátům ideové konference strany, aby hlasovali o usnesení, že ministři otevřou debatu o odložení školného. Nejprve je prý potřeba provést a adaptovat se na sociální reformy - zdravotní, daňovou a důchodovou.
K zavedení školného v akademickém roce 2013/14 se přitom VV zavázaly podpisem koaliční smlouvy. Premiér Petr Nečas už avizoval, že její revize pouhých pět měsíců od jejího podepsání není na pořadu dne. "Každá strana má ale právo otevřít debatu," myslí si ministr školství. "Nepochybně to bude jednání složité," připouští.
Co vás vedlo k tomu, že najednou z ničeho nič začínáte pochybovat o zavedení školného, které jste jednak sami měli ve volebním programu a jednak se k němu zavázali v rámci koaliční dohody?
Reflektuji stranický tlak na to, že máme být v rámci koalice více tou sociálně koaliční stranou. I jsem sám o tom ve svém příspěvku hovořil. A já myslím, že je dobře vnímat názory zespodu ze strany.
Ale v koaliční smlouvě jste se ke školnému zavázali.
Ano, dali jsme si dva termíny. K roku 2013 zavedení sociální podpory studentům v akademickém roce 2012/13 a zavedení takzvaně odloženého školného 2013/14 půl roku před volbami. Nicméně jsou mechanismy, jak tato témata znovu otevřít. V usnesení se taky píše, že chceme pouze otevřít diskusi.
A co vás k tomuto nečekanému kroku přimělo? To, že někteří lidé mají problém s penězi a že je školné ožehavý problém, to přeci není nic nového.
Tak minimálně postoj rektorů k odloženému školnému, protože z jejich pohledu to je nejméně přijatelná podoba. Oni by byli pro přímé školné, protože to odložené pro školy představuje velkou byrokracii. A my musíme, jak tato konference ukázala, hájit zájmy střední vrstvy, rodiny s dětmi, sociální principy. A za mnou v průběhu těch dvou dnů chodili delegáti a říkali, v tom vaše resortu je jedna věc, která toto zásadním způsobem narušuje, a to je zavedení školného. Říkal jsem si, že zkusím, jak velký je tento vzorek, a bylo to schváleno zhruba 60 procenty.
Už jste to s koaličními partnery probírali?
Ne, zatím jsme s nimi o tom nemluvili, je to výstup až této konference. Nepochybně to ale bude jednání složité a konzervativní část koalice řekne, že máme programové prohlášení vlády a je potřeba ho dodržet.
Myslíte, že pro váš návrh získáte v koalici podporu?
Těžko předjímat. Je tam ten sociální důvod, který bychom my měli v rámci koalice hájit, ale je tam i ten politický důvod. Je rozumné zavést školné půl roku před volbami? A dříve to není možné, protože nejdříve je potřeba přijmout zákon o terciárním vzděláván, zákon o finanční podpoře studentů, takže akademický rok 20013/14 je nejbližší možný.
Byla by koaliční smlouva bez školného vůbec podepsána?
Asi by to udělalo velké problémy s koaličním partnerem TOP 09. Ohledně školného se vedla velká a ostrá diskuse. TOP 09 razila přímé školné, ODS a VV byly pro odložené školné se silnou sociální podporou studentů.
Jak vám teď mohou koaliční partneři věřit, že z podobně nepopulárních kroků nevycouváte pokaždé, když vám začnou klesat preference?
Každá strana, aby byla v koalici partnerem, má právo tato témata regulérně otevírat dle pravidel koaliční smlouvy.