Předseda vlády Petr Nečas se údajně zastal šéfa resortu školství Josefa Dobeše, na kterého se v posledních dnech valí kritika kvůli několika aférám. Tvrdí to sám ministr; Nečas po schůzce řekl, že "Dobešovo vyjádření vzal na vědomí".
"Já cítím ze své strany (Věci veřejné) podporu, stejně tak jako v koalici," řekl po jednání Dobeš. "To bylo pro mne důležité, abych věděl, že v tomhle jdeme oba za jedno a chápeme se. A to jednoznačně jsem cítil. A shodli jsme se, že jednoznačně mým klíčovým úkolem je teď státní maturita," řekl Dobeš.
Mezi poslanci Věcí veřejných se přesto údajně začíná mluvit o případné změně v křesle ministra školství. Dobeše by údajně mohl nahradit bývalý starosta Litvínova za ODS a nyní poslanec VV Milan Šťovíček. Ke školství má blízko, mnoho let působil jako ředitel školy.
Kritici vyčítají Dobešovi udělení odměn jeho blízkým spolupracovníkům na ministerstvu školství. Nová ředitelka ministrova kabinetu Jana Machálková a další dostali na konci roku mimořádné odměny ve výši 70 až 110 tisíc korun."Výše odměn považuji za nemravně vysoké," citovala Mf Dnes šéfa poslanců TOP 09 Petra Gazdíka.
Ministr čelí také kritice za pomoc Machálkové při psaní seminární práce (ministr to popřel s tím, že práci jen autorizoval).
Zatím poslední Dobešova aféra se týká údajného sledování elektronické korespondence některých úředníků na ministerstvu školství. Dobeš se od kauz distancoval. Nečasovi prý vysvětloval, že jde o cílený útok.
"Toto, co se děje, mě vede k tomu, že zatnu zuby, kdyby nedej bože nastala zásadní chyba v maturitách, bylo by mně ctí říct, že toto je moje odpovědnost a dát premiérovi rezignaci," řekl ministr na dotaz, zda uvažuje o odchodu z funkce.
Nečas potvrdil, že se s Dobešem bavil o úniku e-mailů a špehování úředníků na ministerstvu. "Ministr Dobeš mi sdělil, že ve věci podal trestní oznámení a vnímá to jako osobní útok na jeho osobu. Vzal jsem tuto informaci na vědomí a zopakoval jsem, že pokud by se opravdu ukázalo, že někdo sledoval maily zaměstnanců a nezákonným způsobem je prohlížel a shromažďoval, tak by se jednalo o protiprávní krok," sdělil Nečas
Za kampaní podle Dobeše stojí snaha zredukovat počet úřadů podřízených ministerstvu. Dobeš loni dal výpověď 18 procentům zaměstnanců. Nyní se chystá ve velkém slučovat přímo řízené organizace ministerstva a dále propouštět. Tyto nepopulární kroky jsou podle něj důvodem, proč do médií unikají soukromé e-maily a jiné neveřejné informace ministerstva. Za očerňováním by podle Dobeše mohla být i jeho role v kauze Sazka a řada dalších případů. "Sazka kategoricky odmítá jakékoliv spojování s problémy, které má ministr Dobeš ve svém úřadě. S problémy pana ministra nemá Sazka nic společného." uvedl mluvčí loterijní společnosti.
Ministr: Je to zvláštní
Deník MfD přišel ve středu s informací, že Dobešovi bývalí podřízení špehovali počítače úředníků a ministr o tom prý věděl. Ministr se však od kauzy distancoval, za nabouráním do počítačů a pročítáním e-mailové korespondence úředníků prý stojí dva bývalí ředitelé Dobešova kabinetu, Šimon Mastný a Jaroslav Říha. Mastný však popřel, že by měl přístup k obsahu zpráv. Bývalý náměstek ministra školství Jan Vitula se rozhodl na stávající management ministerstva podat trestní oznámení.
Podle ministra je zvláštní, že na špehování neupozornili jeho předchůdci, když nyní bývalí zaměstnanci mluví o tom, že podobné praktiky na úřadu fungují léta. Za svou chybu by považoval, kdyby nepodal trestní oznámení a nepátral po vinících.