Pád ministryně obrany
Dohnala Peake minulost? Mohla být nebezpečná pro stát
20.12.2012 19:53 Původní zpráva
Personální rošády na ministerstvu obrany v režii novopečené ministryně nebyly podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ jediným důvodem, proč premiér Petr Nečas (ODS) tak rychle a razantně odvolal Karolínu Peake (LIDEM) z postu šéfky obrany. Zdroje redakce z vlády hovoří o tom, že Peake mohla být pro stát bezpečnostním rizikem. Ostatně i premiér Nečas uvedl, že Peake ještě nezažádala o bezpečnostní prověrku; což této verzi značně nahrává.
Anketa:
Je vám líto Karolíny Peake, kterou premiér Petr Nečas vyhnal z postu ministryně obrany?
Ministři mají automaticky bezpečnostní prověrky na první tři stupně. Ministr obrany však musí mít prověrku na nejvyšší stupeň, tedy přísně tajné. Bez této kontroly nemůže dostat tzv. alianční prověrku, tedy prověření v rámci NATO. Nečas Peake pokáral, že o ni ještě nepožádala Národní bezpečnostní úřad, přestože musí vědět, že prověřování trvá dlouho a roli hraje každý týden. "Moje dlouhodobá zkušenost je taková, že zdržuje průběh bezpečnostní prověrky ten, kdo si myslí, že tam může být nějaký problém nebo problémek," naznačil opatrně předseda vlády při tiskové konferenci. Zároveň řekl, že jeho důvěra v Peake klesla do záporných hodnot. Peake "nezažádání o prověrku" zdůvodnila tím, že na žádost o prověrku si zatím nenašla čas.
Zdroj z vlády tvrdí, že hlasy proti Peake se ozývaly i ze zahraničních složek - například z diplomatických kruhů či z centrály NATO. "Ministr obrany musí být osoba pro stát stoprocentně bezpečná. A to Karolína Peake s některými svými vztahy a kontakty být nemůže. Byla by bezpečnostním rizikem pro stát," řekl zdroj on-line deníku TÝDEN.CZ. To, že Peake ještě o prověrku nepožádala, šokovalo i opozici. "Byla to od pana premiéra nová informace a mě to velmi překvapilo. My jsme na to upozorňovali, že minulost paní Peake je problematická. Byla ve Věcech veřejných. K tomu má nejasnosti v majetkových poměrech," tvrdí stínový ministr obrany z ČSSD Jan Hamáček a naráží na to, že Peake ve svém majetkovém přiznání zatajila příjem 18 milionů korun za prodej rodinné vily.
Faktem je, že proti odvolání Peake z funkce nikdo - snad kromě hlasu ministra Miroslava Kalouska, jenž mluví o "nezodpovědném kroku premiéra" - neprotestuje. Nečase podporují i lidé z ODS. A mluví velmi vážně. I to nahrává spekulacím, že k odvolání Peake přispěly i jiné věci než jen překotná personální politika. "Pan premiér i pan prezident se zachovali jako státníci. Svým jednáním premiér Nečas ukázal, že je člověk na svém místě. A to říkám i přesto, že jsem s ním v poslední době v ledasčem nesouhlasil," řekl on-line deníku TÝDEN poslanec Boris Šťastný.
Nepřijatelné bylo pro premiéra Nečas také odvolání prvního náměstka ministerstva obrany Vlastimila Picka, který byl klíčovým vyjednavačem o prodloužení pronájmu letounů Gripen. Peake se podle něj na obraně chovala jako po "dobytí nepřátelského území" a za zády premiéra chystala personální zemětřesení. Ve čtvrtek prý Peake neúspěšně žádal, aby vrátila do funkce Picka a šéfa vyzbrojování Pavla Bulanta. Exministryně obrany však prý nehodlala ustoupit ani o píď.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.