Až o několik set korun měsíčně si příští rok připlatí domácnosti na nákupu zboží a služeb. Důvodem je zvýšení sazeb daně z přidané hodnoty (DPH), které ve středu schválila vláda. Spodní sazba podle tohoto rozhodnutí stoupne ze 14 na 15 a horní z 20 na 21 procent. Změnu ještě musí schválit Senát a podepsat prezident.
Podle analytika ČSOB Petra Dufka průměrné výdaje domácností kvůli zvýšení DPH narostou o 80 korun na osobu měsíčně. U čtyřčlenné rodiny by to znamenalo nárůst výdajů o 320 korun měsíčně. "Největší dopad bude na domácnosti zaměstnanců bez dětí, 113 korun na osobu měsíčně," řekl Dufek. Naopak u nezaměstnaných kvůli tomu, že musí šetřit a méně utrácejí, výdaje vzrostou o 55 korun měsíčně.
Zvýšení výdajů předpokládá i David Marek, hlavní ekonom společnosti Patria Finance. "Průměrné české domácnosti by se měly zvýšit měsíční výdaje zhruba o 186 korun," propočítává Marek. Nárůst přitom podle něj bude nižší než začátkem letošního roku, kdy se zvýšila spodní sazba DPH z 10 na 14 procent. "V roce 2012 byl dopad na průměrnou českou domácnost zhruba 320 korun," dodal Marek.
I podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška nebude dopad od příštího roku tak velký, jako ten letošní. Vlivem změn DPH vzroste inflace o 0,9 procentního bodu. "Na osobu se zvýší výdaje o necelých sto korun měsíčně," řekl Sobíšek.
Varianta, kterou schválila sněmovna, je podle analytiků pro domácnosti méně výhodná, než sjednocení obou sazeb na 17,5 procenta. Tuto verzi totiž parlament odsouhlasil již před časem. "Pokud by to bylo 17,5 procenta, tak by domácnosti ušetřily několik desetikorun měsíčně," domnívá se Dufek.
Pro stát má podle Marka přinést zvýšení sazeb DPH o jeden procentní bod při započtení současných údajů 16,5 miliardy korun. "Ale obávám se, že klesající domácí poptávka povede k tomu, že realita bude horší," upozornil Marek.