Přísně tajné zprávy určené prezidentu Miloši Zemanovi mohou podle senátora Vladimíra Drymla končit u kancléře Vratislava Mynáře, Zemanova poradce Martina Nejedlého nebo předsedy Zemanovců Zdeňka Štengla, tedy osob, které nemají potřebnou bezpečnostní prověrku. Upozornil na to server Echo24.
"Mám poznatky, že některé zprávy BIS, které si vyžaduje pan prezident, se dostávají do rukou nepovolaných spolupracovníků. Je to úplně to samé jako případ Nagyová. Jako přes kopírák," cituje Drymla Echo24.
Tajné materiály se nesmějí dostat do rukou neprověřených osob. Kancléř Mynář si sice o prověrku požádal, ale její vyřízení bude trvat měsíce. Do té doby by neměl mít k materiálům přístup. Porušení pravidel s nakládáním materiálu v utajeném režimu má na starosti Národní bezpečnostní úřad, kterému však Dryml ani nikdo jiný žádné podezření nenahlásil.
Drymlovo obvinění odmítá mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Tvrdí, že na Hradě se s utajovanými skutečnostmi striktně dodržují zákony a předpisy. I kdyby se pravidla porušovala, bylo by těžké to prokázat. "Je ale pouze na prezidentovi, komu dává číst utajované dokumenty, takže bude velmi těžké dokázat, zda se k nim dostává i někdo, kdo k tomu není způsobilý," vysvětluje bezpečnostní expert Karel Randák s tím, že v České republice na pravidla "každý kašle a dělá si z toho legraci", jinde ve světě by podle něj bylo nemyslitelné být jedním z nejbližších spolupracovníků prezidenta a nemít bezpečnostní prověrku.