Penze
Důchodové připojištění nestačí, souhlasí s Drábkem ekonomové
12.10.2010 12:00 Původní zpráva
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek jako první politik zpochybnil výnosnost penzijních fondů, se kterými přitom počítá vládní důchodová reforma. Důchodové připojištění tak, jak je v současné době nastaveno, vám životní úroveň v penzi nezvýší, nechal se v rozhovoru pro aktuální vydání časopisu TÝDEN slyšet ministr. A ekonomové mu dávají za pravdu.
„Důchodové připojištění je nastaveno velmi nízko. Je naprosto jasné, že pokud si někdo spoří těch 500 nebo 1000 korun měsíčně s vírou, že bude mít vyšší důchod, tak se plete. To bude velmi dobrý příspěvek na dovolenou, ale standard v důchodovém věku vám to nezajistí," zněla vůbec první vládní kritika hojně diskutovaného třetího pilíře plánované penzijní reformy.
Později ministr upřesnil, že důvěryhodnost penzijních fondů rozhodně nezpochybňuje a naopak vyzývá k intenzivnějšímu spoření. „Pokud by spoření obyvatel bylo již dostatečné, pak bychom, v mírné nadsázce, nepotřebovali důchodovou reformu. Jinými slovy, pokud si dnes budoucí důchodce spoří například oněch 500 Kč měsíčně, nemůže očekávat, že mu to v době, kdy půjde do penze, přilepší k důchodu třeba tři tisíce korun měsíčně," vysvětloval svá slova skrze svoji mluvčí Viktorii Plívovou.
Odborníci přitom s ministrovou skepsí vůči výnosům z penzijního připojištění souhlasí. Ani podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory nemůžou ti, kdo si na důchod spoří částky do tisíc korun měsíčně, čekat, že si ke stáru nějak výrazně přilepší. „Já osobně bych penzijní fondy nedoporučil, protože mají nízký úrok. Navíc čelí ohromným rizikům, protože nejsou pojištěné," poukazuje na fakt, že výnosy z penzijních fondů nejsou garantovány státem. „Pokud budete ty peníze dávat na termínovaný vklad, tak na tom budete v zásadě podobně, s tím rozdílem, že peníze máte pojištěné, a to je docela zásadní rozdíl. Takže ano, co říká pan ministr je pravda," souhlasí analytik s Drábkem.
Je to málo
Ministrovu skeptickému postoji se nediví dokonce ani generální ředitel penzijního fondu Stabilita ČSOB Petr Beneš. Lidí, kteří by si dávali každý měsíc bokem více než tisíc korun po dobu třeba 30 let, je podle něj stále málo. „Průměrná částka, kterou jednorázově vyplácíme, je zhruba 90 tisíc korun, což pro někoho skutečně je taková lepší dovolená. Ta částka je na důchod prostě malá," potvrzuje ministrova slova. Na námitku, že výnosy z penzijních fondů nejsou garantované státem, odpovídá lakonicky. „I stát může zkrachovat. Například Argentina nebo Rusko taky zbankrotovaly," upozorňuje.
Češi patří mezi národy, které spoří jednu z nejnižších částek, upozorňuje analytik finanční poradenské společnosti AWD Lukáš Buřík. „Průměrný Čech si odkládá zhruba tisícovku měsíčně, což není částka, která by dokázala plnohodnotně pokrýt snížení příjmů po odchodu do penze," varuje s tím, že kdo se chce vyhnout výraznějšímu poklesu životní úrovně v penzi, měl by si spořit alespoň 10 procent svého platu. A pokud mu to finanční situace umožní, i více.
Podle Buříkova propočtu si člověk za třicet let, kdy si bude „na stará kolena" dávat bokem 500 korun měsíčně při úroku stejném jako inflace (tj. 2,5 procenta), „uškudlí" 234 tisíc korun. V případě pravidelné tisícovky, při stejné inflaci a úroku 3,5 procenta se celková částka může vyšplhat až na téměř 483 tisíc.
měsíční příspěvek | 500 Kč | 1000 Kč |
připsané výnosy | 2,5 % | 3,5 % |
reálné zhodnocení | 0 % | 1 % |
naspořená částka celkem | 234 000 | 482 523 |
měsíčně vypláceno | 1170 Kč | 2410 Kč |
I Buřík je vůči výnosům z důchodového opatření maximálně obezřetný. „Pokud nedojde ke změně stávající legislativy, která nutí penzijní fondy investovat velmi konzervativně, pak se dá očekávat, že výnosy z penzijního připojištění budou z velké části kompenzovány právě inflací," tvrdí. Jinými slovy, úroky z penzijního připojištění pokryjí maximálně výši inflace, o nějakém dalším zhodnocení peněz se dá podle něj jen stěží hovořit. Jediným reálným výnosem z uspořených peněz se tak stávají státní příspěvky.
Investovat do bydlení
Ministr Drábek proto sám spíše než do penzijních fondů investuje do nemovitostí. Takový přístup schvalují i ekonomové, které on-line deník TÝDEN.CZ oslovil. Podle Beneše je nicméně lepší kombinovat investici do nemovitosti s důchodovým připojištěním. „Optimální je zařídit si důchodový příjem z několika zdrojů, takže spíše než nějaký prostředek vylučovat je lepší je mít komplementárně. Pokud na to ti lidé mají," dodává ředitel penzijního fondu. Navíc připojištění má podle něj oproti koupi nemovitosti tu výhodu, že na něj dosáhnou všichni. „Spořit se dá i jen stovka měsíčně."
Ekonomové připomínají, že na trhu je spousta finančních produktů, jejichž cílem je dlouhodobě zhodnocovat investice, například stavební spoření či termínované vklady. „Je rozumné spořit, ale ne skrze penzijní fondy," uzavírá debatu Pikora. A Buřík ho doplňuje: „Je však třeba začít dostatečně brzo a s dostatečně vysokou částkou."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.