Odvolání poslankyně Kristýny Zelienkové ze Stálé delegace do Parlamentního shromáždění Rady Evropy a volba jejího nástupce vyvolaly spor mezi poslanci. Zelienkovou, která opustila hnutí ANO a nyní je členkou klubu TOP 09 a Starostů, sněmovna začátkem června odvolala. Ve středu měla volit jejího nástupce. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek ale s odvoláním na zakládací listiny Rady Evropy řekl, že Česko nemůže během roku až do 1. ledna příštího roku vyměnit z politických důvodů svého delegáta. Zelienkovou měl nahradit poslanec ANO Pavel Šrámek.
"Vaše odvolání je irelevantní vzhledem k pravidlům Rady Evropy. Stejně irelevantní by byla vaše volba jakéhokoli našeho kolegy. Zatím jediné, co jsme získali, je ostuda České republiky v Radě Evropy," řekl. Do Štrasburku už podle Kalouska dorazil dopis od předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD), kterým oznámil odvolání poslankyně z funkce. To vyvolalo v Radě Evropy mimořádné rozhořčení, uvedl.
Členové shromáždění už kvůli tomu podle Kalouska interpelovali ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Hamáčka chce požádat, se Zelienkové omluvil a aby jí sněmovna uhradila náklady na cestu. Zelienková podle něj odcestovala do Štrasburku na jednání na vlastní náklady.
Poslanci hnutí ANO s tím nesouhlasili. "Jenom bych chtěl připomenout, že to byl pan Kalousek, který tady mnohdy s velikým patosem prohlašoval, že tato sněmovna je suverén. Prosím, zůstaňme u toho. Tato sněmovna o něčem rozhodne, bude to tak," řekl Bohuslav Chalupa (ANO). "Jestli si někdo ostudu udělal, tak ona sama," uvedl na adresu Zelienkové Bronislav Schwarz (ANO).
Podle předsedy sněmovní volební komise Martina Kolovratníka (ANO) složení delegace neodpovídalo výsledkům posledních voleb. Podle něj má TOP 09 nárok na jednoho člena delegace, nyní tam má dva.
Poslanci nakonec tento bod přerušili na návrh předsedy klubu ČSSD Romana Sklenáka. Sklenák chce mimo jiné slyšet vyjádření ministra zahraničí a vidět korespondenci mezi vedením sněmovny a Radou Evropy.