Důchodová reforma je nevýhodná téměř pro všechny, kdo by se do ní chtěli zapojit, a to kvůli možným dopadům na ekonomiku. Tvrdí to profesor soukromé Vysoké školy finanční a správní Jaroslav Vostatek, který srovnal dosavadní studie o výhodnosti. Doporučuje druhý "neefektivní a asociální" pilíř zrušit a reformní model připravit znovu. Vláda se zastavením reformy nepočítá. Podle ní je reforma výhodná pro polovinu obyvatel, podle studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při institutu CERGE-EI pak pro polovinu mužů a 30 procent žen.
Lidé budou moci od příštího roku přesměrovat tři procentní body z odvodů do vlastního spoření u fondů, přidat budou muset částku ve výši dvou procentních bodů ze svého. Od státu budou pak dostávat nižší penzi. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) se do takzvaného druhého pilíře zapojí zřejmě míň lidí, než vláda původně čekala, a to i kvůli "masivní negativní kampani". Reformu kritizuje opozice, odbory, aktivisté i někteří experti. ČSSD oznámila, že po případných vyhraných volbách a sestavení vlády druhý pilíř zruší. Podle vlády je reforma nutná, aby byla důchodová soustava udržitelná.
"Jestliže vládní i provládní studie došly k závěru, že druhý pilíř je výhodný maximálně pro polovinu pojištěnců, a přitom byly ignorovány dopady této reformy na státní rozpočet a ekonomiku, tak z toho plyne, že opt-out je výhodný jen pro velmi úzkou skupinu nejbohatších pojištěnců," uvedl ve své analýze Vostatek. Výsledky dnes představil v Praze na konferenci o důchodové reformě.
Podle Vostatka je problém studií o výhodnosti v "ignorování či podceňování transformačních nákladů" při přechodu k druhému pilíři. Nejde prý jen o vyčíslení schodků rozpočtu, ale i o odhady dopadu zvyšování daní k jeho pokrytí na ekonomiku - na HDP, nezaměstnanost či výběr důchodového pojištění. U dosavadních propočtů nejsou vždy jasné výchozí parametry a používají se optimistické údaje, míní Vostatek. S tím nesouhlasí zástupci ministerstva práce i IDEA.
Podle Vostatka by reforma měla vycházet z doporučení Světové banky. Nynější státní systém by se rozdělil na dva pilíře. První by byl solidární a zaručoval by rovný či garantovaný důchod, druhý by zohledňoval výši odvodů na individuálních účtech. Až by se výkonnost ekonomiky zlepšila, dalo by se uvažovat o přechodu k fondům, uvedl Vostatek. Navrhuje vládní reformu ukončit. Lidé, co by přešli k fondům, by si dál mohli spořit, ale zase by platili plné odvody.
Zrušit by se měl i státní příspěvek na penzijní připojištění a budoucí dodatkové penzijní spoření. Byl by ale možný odpočet od základu daně z příjmu. Zrušil by se odpočet od základu sociálního a zdravotního pojištění pro firmy, které přispívají na stáří.
Rovný důchod v minulosti navrhovala ODS, individuální účty sociální demokracie. Její stínový ministr Jan Mládek dnes řekl, že vláda ČSSD druhý pilíř zruší "tím nejohleduplnějším způsobem". Uspořené peníze z fondů by si lidé podle Mládka nejspíš převedli do penzijního připojištění a dál by platili plné odvody do státního systému.