Sjezd rudých
Filip ustál snahu kritiků o svržení, zůstal v čele komunistů
14.05.2016 19:22 Aktualizováno 14.05. 22:30
Předseda KSČM Vojtěch Filip získal mandát k dalším čtyřem letům vedení strany. Přes kritiku, která na volebním sjezdu v pražském Top hotelu zazněla, dostal 203 z 353 platných hlasů. Jeho vyzyvatele, bývalého místopředsedu KSČM Josef Skálu, volilo 150 delegátů. Později Skála těsně získal pozici místopředsedy pro ideologickou práci. Stal se jedinou novou tváří v úzké sestavě vedení KSČM, odkud vypadla místopředsedkyně Miloslava Vostrá.
Filip stojí v čele komunistů už 11 let. Před čtyřmi lety v Liberci Filip musel pro vítězství absolvovat dvě volební kola. Funkci prvního místopředsedy dnes obhájil i dosavadní místopředseda KSČM Petr Šimůnek. Šimůnek v soutěži s jihočeským zastupitelem Petrem Braným získal 263 hlasů, Braný 84. Europoslanec Jaromír Kohlíček se kandidatury na prvního místopředsedu vzdal.
Na místa dalších dvou místopředsedů kandidovalo deset zájemců, delegáti z nich vybírali ve dvou pěticích podle zaměření jejich budoucí funkce. Nakonec funkci obhájil dosavadní místopředseda Jiří Dolejš se ziskem 187 hlasů. Skála získal v druhé pětici 181 hlasů.
Podle části delegátů není KSČM dostatečně viditelná. Zazněla i slova o tom, že komunisté nikdy nebyli salonními politiky. Strana se přitom nyní soustředí jen na parlamentní politiku, je béčkem sociální demokracie.
"Komunistická strana bude nekompromisním kritikem současné vládní koalice, bude vždycky tou opozicí, která má reálné a realistické návrhy," řekl Filip. Průběh sjezdu podle něj ukáže, že KSČM je dobře připravena na nadcházející volby. Na kritiku z řad delegátů uvedl, že chce víc spolupracovat s občanským sektorem, najít spojence mezi aktivisty. "Jsme připraveni vést velmi silnou neparlamentní politiku," uvedl. Je přesvědčen o tom, že směřování strany se po sjezdu zásadně nezmění.
Filipa vyzvali původně pražský zastupitel Ivan Hrůza a bývalý místopředseda ÚV KSČM Skála. V kandidátském projevu však Hrůza oznámil, že nebude tříštit hlasy, proto podpoří druhého protikandidáta.
VOJTĚCH FILIP Datum a místo narození: 13. ledna 1955, České Budějovice Vzdělání: absolvent Právnické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (nyní Masarykova univerzita) v Brně Současná funkce: předseda KSČM (od 1. října 2005, znovu zvolen 2008, 2012, 2016), místopředseda Poslanecké sněmovny (od listopadu 2013, předtím 2002 až 2010) Působení v politice: do komunistické strany vstoupil v roce 1983, v letech 1984 až 1990 byl poslancem Městského národního výboru v Českých Budějovicích a v letech 1994 až 2002 členem městského zastupitelstva v Českých Budějovicích; v letech 1990 až 1992 byl poslancem Sněmovny lidu Federálního shromáždění ČSFR; od června 1996 do rozpuštění v roce 2013 a od voleb v témže roce je členem Poslanecké sněmovny, mimo jiné v ní působil jako předseda poslaneckého klubu KSČM; v letech 2004 až 2005 byl místopředsedou KSČM Praxe: v letech 1979 až 1990 byl právníkem v národním podniku Sfinx v Českých Budějovicích, v roce 1992 si otevřel vlastní advokátní kancelář Rodina: ženatý, s manželkou Ludmilou, která je stomatoložka, mají dvě děti - syna Robina a dceru Darinu Vojtěch Filip podle archivních dokumentů spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností (StB). Podle soudního rozhodnutí z 90. let však nešlo o vědomou spolupráci. Filip sice pro tehdejší rozvědku pracoval, ale nevěděl prý, že organizačně spadá pod StB. Filip si dlouhodobě udržuje pověst pragmatického politika. Například podle polistopadového předsedy KSČM Jiřího Svobody je obratný "technik moci"; v poslední době je však právě kvůli tomu terčem kritiky. Jako dosud jediný komunistický politik získal vysokou ústavní funkci, když se opakovaně stal místopředsedou Poslanecké sněmovny. Do nejvyšší stranické funkce nastoupil po rezignaci dlouholetého šéfa komunistů Miroslava Grebeníčka, který strávil v čele KSČM 12 let (červen 1993 až říjen 2005). Pod Filipovým vedením se komunisté vždy dostali do sněmovny, před třemi lety dosáhli druhého nejlepšího polistopadového výsledku; získali 14,91 procenta hlasů a 33 poslanců (vůbec nejúspěšnější strana byla v roce 2002, kdy měla 18,51 procenta a 41 mandátů). |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.