Firmy obcházely povinnou pomoc invalidům. Budou platit

Domácí
15. 1. 2011 09:00
Ministerstvo práce se rozhodlo povinný odběr zboží z chráněných dílen zrušit (ilustrační foto).
Ministerstvo práce se rozhodlo povinný odběr zboží z chráněných dílen zrušit (ilustrační foto).

Buď zaměstnat postižené, nebo od nich kupovat zboží musejí firmy s více než 25 zaměstnanci. Spousta z nich ale opatření na podporu invalidů obcházela, a tak se ministerstvo práce rozhodlo povinný odběr zboží zrušit. Chráněné dílny se teď bojí, že o jejich výrobky nebude zájem a budou muset propouštět. A postižení jen tak nové pracovní místo nenajdou.

„No to je katastrofa," reagoval na záměr ministerstva práce Jiří Prokop, předseda výrobního družstva Drutěva, které provozuje chráněnou dílnu v Praze. „To se ani jinak nedá vyjádřit. V ten okamžik totiž přestane být naše práce pro odběratele tak zajímavá," bojí se.

Družstvo si teď na nedostatek zakázek nemůže stěžovat. Ale protože většinu z nich odběratelé vyúčtovávají právě jako takzvané náhradní plnění, bude družstvu po zavedení reformy hrozit, že o většinu zakázek přijde. „Je to jedna z prvních otázek, kterou na nás potenciální zákazníci při navazování obchodních vztahů mají, jestli nabízíme náhradní plnění. Přes to jde tak 90 procent zakázek," odhaduje Prokop.

Každá firma s více než 25 zaměstnanci musí zaměstnat určitý počet zdravotně postižených osob. Pokud tak neučiní, nabízí jí zákon další dvě „náhradní" možnosti: takzvané náhradní plnění, tedy odvést do státní kasy určitý obnos peněz, nebo za větší obnos nakoupit zboží od firem, kde alespoň polovinu zaměstnanců tvoří invalidé. Opatření mělo podpořit zaměstnávání lidí s různými formami postižení. Časem ho však začaly firmy zneužívat skrze takzvanou přefakturaci.

Jak obejít náhradní plnění? Přefakturovat

„Firma A chce najít odběratele pro své výrobky, a tak se dohodne s firmou B, že jí je bude dodávat v rámci tzv. náhradního plnění. Firma A proto založí chráněnou dílnu nebo družstvo, ve kterém zaměstná pět lidí, z toho tři čtyři postižené, čímž splní povinnost 60 procent podílu invalidů. Ti však zboží vyrobené firmou A pouze přebalí, nijak se na jeho výrobě nepodílejí a naúčtují ho firmě B, která tak má splněnou povinnost náhradního plnění," popisuje problém přefakturace Václav Krása, předseda Národní rady zdravotně postižených.

Postižení budou obtížně hledat nové pracovní místo (ilustrační foto).Ministerstvo práce chce proto v rámci sociální reformy, která vejde v platnost roku 2012, povinný odběr výrobků od firem zaměstnávající postižené zrušit. „Nově bude možné využívat pouze dva způsoby, a to zaměstnávání osob se zdravotním postižením, nebo odvod do státního rozpočtu," oznámil ministr práce Jaromír Drábek. Obě formy bude možné kombinovat.

Dnes například musí firma s 26-50 zaměstnanci zaměstnat alespoň jednoho postiženého, nebo zaplatit skoro 49 tisíc do státního rozpočtu, popř. si jako náhradu za chybějící invalidní zaměstnance objednat od chráněných dílen a podobných zařízení zboží v hodnotě 136 500 korun.

Postiženým to nepomohlo

Zpráva o zrušení povinného odběru zboží postižené i provozovatele chráněných dílen vyděsila. „Chráněné dílny a družstva fungují díky náhradnímu plnění, bez toho pro ně bude obtížné udržet se na trhu," obává se Krása. Zároveň ale připouští, že opatření bylo zneužíváno a postiženým nakonec ani příliš nepomohlo.

V Drutěvě zaměstnanci s mentální retardací vkládají do obálek různé letáčky a katalogy, třídí DVD, k papírovým sáčkům na psí výkaly přikládají lopatičky, vkládají do hraček baterky a podobně. Jinou práci podle předsedy družstva najdou jen těžko, přestože jsou schopní a pracovití. „Jsou to halířové práce, ale pro ně je důležité, že mohou každý den přijít do práce a dělat něco smysluplného. Navíc to dělají rádi," říká o svých zaměstnancích Prokop.

Ministr Drábek ale slibuje, že systém chráněných dílen a pracovních míst pro postižené zlepší. „Podmínky podpory budou v podstatě stejné jako dnes. Naším cílem je zjednodušit právní úpravu a nastavit podporu tak, aby nebyla duplicitní - tedy vždy jeden příspěvek na jednu osobu se zdravotním postižením," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ Táňa Švrčková z tiskového oddělení ministerstva práce.

Dnes totiž může zaměstnavatel čerpat příspěvků na pracovní místa pro postižené hned několik. Úřad práce mu poskytne například dotace na zřízení a na provoz chráněného pracovního místa nebo chráněné dílny nebo příspěvek na přípravu zdravotně postiženého k práci.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ