FOTO: Oslavy výročí v Česku. Létaly gripeny i červené trenýrky

Domácí
28. 10. 2015 19:03
Slavnostní přísaha vojáků Armády ČR.
Slavnostní přísaha vojáků Armády ČR.

Výročí vzniku samostatného Československa si v Praze připomněli politici v čele s prezidentem Milošem Zemanem, zástupci armády a odbojářů, rektoři vysokých škol a další lidé. Na Hradčanském náměstí před prezidentem složilo slavnostně přísahu 875 nových vojáků, Zeman také povýšil hodnosti tří vojáků a ředitelů dvou tajných služeb. Výročí vyhlášení státu v říjnu 1918 se slavilo také v Brně, Ostravě a Plzni. Oslavy vyvrcholí večerním ceremoniálem na Pražském hradě, kde prezident udělí státní vyznamenání.

Zeman a další politici dopoledne položili věnce u Národního památníku v Praze na Vítkově. Součástí oslav byl přelet dvou stíhaček JAS-39 Gripen a dopravního letounu Challenger nad památníkem. Prezident při odchodu z akce řekl, že svátek považuje za rozhodně nejdůležitější připomínku státnosti. "Při vší úctě k roku 1993 (1. ledna vznikla ČR) považuji tento svátek za základ," dodal. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je dnešek příležitostí k promýšlení českých dějin.

Průlet dopravního letounu C1-601 Challenger a dvou stíhacích letounů JAS-39 Gripen nad Národním památníkem na Vítkově.

Předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) při následujícím slavnostním shromáždění Českého svazu bojovníků za svobodu ve vítkovském památníku připomněl svobodu, demokracii a humanismus jako hodnoty, na kterých v roce 1918 samostatný československý stát vznikl. Šéf svazu Jaroslav Vodička zmínil slova prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, že státy se udržují těmi ideály, z nichž se zrodily.

V poledne se Zeman setkal na Pražském hradě s diplomaty. Uvedl, že za poslední rok se něco zlepšilo a něco zhoršilo. Vyzdvihl mimo jiné růst hrubého domácího produktu v Česku, k negativům zařadil migrační krizi zaviněnou podle něj terorismem na Blízkém východě. Mezi diplomaty byl podle informací Hradu i velvyslanec Spojených států Andrew Schapiro, s nímž se Zeman dostal před časem do slovní rozepře.

Prezident Miloš Zeman (vlevo) při pietním aktu ke vzniku Československé republiky.

Generálské hodnosti vedle tří vojáků od Zemana získali policejní náměstek Zdeněk Laube, ředitel civilní rozvědky Jiří Šašek a velitel pražských hasičů Roman Hlinovský. Ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiřího Langa, o němž se nyní spekuluje, že v čele kontrarozvědky příští měsíc skončí, prezident povýšil z brigádního generála do hodnosti generálmajora.

Odpoledne položil Zeman věnec u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí. Pietnímu aktu přihlížely stovky lidí, mezi nimi i Zemanovi odpůrci. Někteří pískali a křičeli, při prezidentově odchodu jich pár drželo v rukou červené trenýrky. Kvůli narušování pietního aktu policie i s pomocí chvatů zadržela jednoho muže, řekla mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Ministr obrany Martin Stropnický položil u Národního památníku v Praze na Vítkově věnec.

Před prezidentem položili květiny u sochy TGM i zástupci rektorů vysokých škol, kteří odmítli přijít večer na ceremoniál předávání státních vyznamenání. Reagovali tak na to, že Hrad na ceremoniál nepozval dva z rektorů, kteří měli s prezidentem v minulosti spory. "Je to určité vyjádření vztahu k vysokoškolskému vzdělání, vzdělanosti obecně," řekl novinářům předseda České konference rektorů (ČKR) a rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima. Vyjádřil se také k Zemanovu dnešnímu výroku, že rektorům za jejich neúčast na hradním ceremoniálu vlastně děkuje. Uvolnili prý místo v přeplněném Vladislavském sále, kde si tak mohou sednout příbuzní vyznamenaných. Pokud není Hrad schopen zajistit místa pro příbuzné vyznamenaných, pak je to jeho chyba, ne rektorů, řekl Zima.

V Ostravě v Husově sadu u památníku padlých v bitvě u Zborova si připomnělo výročí vzniku státu okolo stovky lidí včetně primátora Tomáše Macury (ANO). U Masarykova pomníku v Brně položili věnce také primátor Petr Vokřál (ANO) a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). V Plzni byl k výročí na náměstí Míru před budovou rozhlasu odhalen po desítkách let dokončený Památník bojovníků a obětí válek.


Tak pestré události někoho skutečně vyčerpaly.

Otevření obvykle nepřístupných prostor sněmovny, Senátu a premiérské vily dnes k návštěvě využily tisíce lidí. Zájem vzrostl hlavně odpoledne. Do Senátu se přišlo podívat téměř 4000 Pražanů a návštěvníků hlavního města, ve sněmovně jich bylo kolem 1200 a Kramářovu vilu navštívilo zhruba 2300 lidí.

V Praze, Brně a několika dalších městech sešly stovky lidí na demonstracích proti migraci, v Brně jich podle policejního odhadu bylo asi 1500. V Praze od sebe policejní těžkooděnci oddělili skupiny odpůrců islámu a EU od skupiny příznivců migrantů, akce v ostatních městech se obešly bez vážnějších incidentů. V celé republice se sešly odhadem tři tisíce lidí.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šimánek Vít, Vondrouš Roman

Další čtení

Americká herečka Dakota Johnsonová dnes převzala Cenu prezidenta MFF

Domácí
6. 7. 2025
ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ