Grémium ODS vyzvalo Béma, aby složil poslanecký mandát

Domácí
27. 3. 2012 09:45
Po zveřejnění odposlechů Pavla Béma a Romana Janouška ztrácí pražský exprimátor jednu pozici za druhou.
Po zveřejnění odposlechů Pavla Béma a Romana Janouška ztrácí pražský exprimátor jednu pozici za druhou.

Grémium ODS v úterý podpořilo stanovisko stranického předsedy a premiéra Petra Nečase k aféře kolem exprimátora Pavla Béma včetně výzvy, aby Bém složil poslanecký mandát. Novinářům to řekl mluvčí občanských demokratů Tomáš Bartovský. Bém už v pondělí požádal kvůli kauze s odposlechy jeho telefonátů s lobbistou Romanem Janouškem o pozastavení členství v ODS. Pražští radní navíc v úterý odvolali Béma z protidrogové komise

Pokud by o pozastavení členství nepožádal, Nečas mu v pondělním prohlášení pohrozil, že by podpořil kroky vedoucí k jeho vyloučení. Předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová (ODS) v úterý novinářům řekla, že Bém není členem poslaneckého klubu občanských demokratů. Vyplývá to podle ní právě z toho, že pozastavil členství ve straně. Její stanovisko podpořil i šéf sněmovní frakce Zbyněk Stanjura. O složení samotného poslaneckého mandátu chce Stanjura s Bémem hovořit. Podle Němcové by někdejší pražský primátor odchodem ze sněmovny "udělal moc dobře" jak vzhledem ke své nynější pozici, tak také proto, aby dál nezatěžoval občanské demokraty.

Fakt, že Bém po svém přerušení členství přestává být členem poslaneckého klubu ODS, je podle Stanjury pravidlem, "které platí odjakživa". Klub by podle něj musel hlasovat jen ve chvíli, kdy by chtěl vyloučit člena strany.

"Ta situace nás poškozuje," zdůraznila Němcová. Nynější vedení ODS podle ní dělá kroky pro to, aby všichni straníci na radnicích i ve vrcholné politice jednali transparentně. "A žádní lobbisté se za námi neschovávali a nedělali své rejdy," dodala.

Přemysl SobotkaTaké podle místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky nejsou dosavadní Bémovy kroky dostatečné. "Ještě je tu poslanecký mandát, který má," podotkl s tím, že exprimátor by měl odstoupit. "Mne mrzí, že Pavel Bém to dotáhl takhle daleko," dodal.

Bém, který je nyní v zahraničí, ale prý zatím ze sněmovny odcházet nehodlá. V dopisu spolustraníkům v pondělí napsal, že už dávno rozhodl o svém odchodu do "politického důchodu". "Ale mohu tak učinit až v čase, kdy kauza pořízení, úniku, prodeje a následného zveřejnění odposlechů bude uzavřena. A také vyšetřena, a to i na můj účet," uvedl exprimátor.

Konec ve funkci člena protidrogové komise

Mezitím Bém přišel o funkci člena Protidrogové komise Rady hlavního města Prahy, odkud ho odvolali pražští radní. Zároveň rada vyzvala Béma k rezignaci na funkce člena správní rady Nadačního fondu Cesta ke vzdělání a Nadačního fondu Bezpečná Praha. "Pavel Bém na svou žádost včera pozastavil své členství v ODS. Vzhledem k tomu, že v současné době tedy není jejím členem a zde se jedná o politické místo, nemůže tuto funkci nadále vykonávat," řekl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Pět let staré odposlechy, které zveřejnila Mladá fronta Dnes, ukazují Janouškův vliv na tehdejší dění na magistrátu. Janoušek podle nich spolurozhodoval o prodeji majetku metropole nebo o územním plánu. Obsahem odposlechů telefonátů se zabývá policie.
Dnes bude o záležitosti jednat sněmovní komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby, která údajně odposlechy pořídila. O dva roky později prý unikly do bezpečnostní agentury ABL, kterou tehdy vlastnil nynější šéf poslanců VV Vít Bárta.
.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda

Další čtení

ilustrační foto

Podmínka za znásilňování? Je to porušení práv oběti, nepřiměřené, řekl Ústavní soud

Domácí
26. 3. 2025

Česko jako nepřítel. Proruské skupiny spáchaly stovky útoků na české servery

Domácí
26. 3. 2025
ilustrační foto

Požár ve věznici. Kouř a evakuace, neklidný vězeň tam podpálil matraci

Domácí
26. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ