Hašek odmítl nařčení Sobotkova týmu. Bez urážek, pane kolego

Domácí
9. 11. 2010 14:13
Bohuslav Sobotka věří v podporu Bárty.
Bohuslav Sobotka věří v podporu Bárty.

Za předem dohodnutou považují stoupenci šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky veřejnou podporu ministra dopravy za Věci veřejné Víta Bárty. Ten o víkendu veřejně vyzval členy sociální demokracie, aby volili Sobotkova rivala Michala Haška. Jihomoravský hejtman to však odmítá.

Proti nařčení stoupenců Bohuslava Sobotky se Hašek ohradil v tiskovém prohlášení, které do redakce on-line deníku TÝDEN.CZ. "Podporu pro volbu předsedy ČSSD získávám na politické scéně výhradně uvnitř ČSSD a nikde jinde," uvedl s tím, že pokud volbu šéfa ČSSD komentují politici jiných stran, respektuje jejich právo na názor, ale nechává ho to ledově klidným.

"Volba předsedy je samozřejmě výsostnou vnitřní záležitostí ČSSD. Komentovat výroky jednoho z možných soupeřů nehodlám, protože volbu vnímám jako soutěž konceptů a vizí, nikoliv osobního napadání či urážek a já v této soutěži hraji a budu hrát fair play," doplnil Hašek.

Michal Hašek odmítl předem dohodnutou podporu s Vítem Bártou. Jedná prý jen uvnitř strany.Bártova podpora měla zahájit mediální volební kampaň před přímou volbou stranického předsedy. Tu ale o víkendu zamítl ústřední výkonný výbor, takže nového šéfa budou volit delegáti sjezdu.

Haškova vize, pod kterou se podepsali tři místopředsedové a téměř všichni hejtmani, je podle Bárty příslibem, že se ČSSD povede vyvést z izolace, do které spěla v čele s Jiřím Paroubkem, Davidem Rathem i Sobotkou. Taková strana, tedy s jihomoravským hejtmanem Haškem v čele, by byla podle Bárty partnerem pro dialog.

Zejména poslední věta měla být podle Sobotkových stoupenců trumfem ve volební kampani a Haška představit jako muže, který je na rozdíl od Sobotky schopen sblížit ČSSD a VV, popřípadě i rozbít vládní koalici. Vyrovnal by se tak úspěch v podzimních komunálních a senátních volbách, který se připisuje Sobotkově umírněné politice.

Hašek se ale od Bártovy podpory okamžitě důrazně distancoval. To by se ale nestalo, řekl zdroj agentury ČTK, kdyby se jeho týmu podařilo prosadit přímou volbu předsedy, která by mu lépe vyhovovala než Sobotkovi. Ta sice dostala více hlasů než volba předsedy delegáty sjezdu, přesto jen těsně neprošla, protože pro ni nezvedla ruku většina členů ústředního výkonného výboru, z nichž se 13 hlasování zdrželo.

Vít Bárta je na straně Michala Haška.Pro přímou volbu se vyjadřoval ještě před zasedáním výboru i Sobotka, který na tiskové konferenci po zamítnutí přímé volby řekl, že je mu to líto. Říci to ale podle zdrojů ze svého okolí musel, aby změnou postoje neztratil tvář. Proti ale hlasovali jeho stoupenci, nebo se alespoň hlasování zdrželi, což vyšlo nastejno, uvedl zdroj.

Otevřeně proti přímé volbě se před zasedáním výboru z nejužšího vedení strany postavil jen místopředseda Lubomír Zaorálek, který patří do okruhu Sobotkových stoupenců. Podle pozorovatelů se opakovala stejná hra jako před minulým sjezdem, kdy se rovněž hovořilo o přímé volbě předsedy. Podporoval ji i tehdejší předseda Paroubek. S blížícím se sjezdem se mu prý ale zdála nevýhodná. Jemu blízký David Rath se proto postavil v poslední chvíli razantně proti ní. Argumenty byly podobné tehdy i dnes. Navíc se přesvědčivě uvádělo, že přímá volba by byla zbytečná, protože Paroubek neměl soupeře.

Nyní čekají ČSSD více než čtyřměsíční zákulisní vyjednávání, působení kandidátů a jejich stoupenců na nerozhodnuté spolustraníky na okresních a krajských konferencích, které budou vybírat delegáty sjezdu. Do Brna se 18. a 19. března sjede kolem pěti stovek delegátů. Soudě podle výsledků hlasování na víkendovém zasedání výboru jsou šance obou vyrovnané.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ