Heger rozmýšlí krizový plán. Strach má o nedonošené děti

Domácí
23. 1. 2011 13:12
Ministr zdravotnictví Leoš Heger považuje situaci ve svém rezortu za kritickou, ale stále věří v dohodu s odbory.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger považuje situaci ve svém rezortu za kritickou, ale stále věří v dohodu s odbory.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger potvrdil, že vláda bude možná ve středu hledat řešení situace, pokud na začátku března dojde k hromadnému odchodu lékařů. Zároveň by chtěl uvolnit stamiliony, které by mířily na účty nemocnic. Heger označil za nekoncepční rozdat peníze jen lékařům, problém totiž vidí hlavně v dlouhodobém podfinancování českých nemocnic. Uvedl to v diskuzním pořadu Partie na Primě. Navíc připustil, že musí kvůli odchodu lékařů připravit plán na hranici katastrofy.

Předseda Asociace krajů Michal Hašek ministrovi vzkázal, že pokud bude realistický plán schválen i kabinetem Petra Nečase, zasadí se hejtmané o to, aby lékaři zůstali v nemocnicích. "Musíme mít jistotu, že když budete odvolán, tak za plánem bude stát zbytek vlády," řekl Hašek ministrovi zdravotnictví v dnešní Partii televize Prima. Pokud se však ministerstvo dohodne s lékařskými odbory i vládou, může Heger počítat s podporou hejtmanů.

Aktuální stav
Z nemocnic chce odejít k 1. březnu téměř čtyři tisíce lékařů. V nemocnicích jich pracuje podle různých čísel statistiků 12 až 18 tisíc. V některých krajích hrozí rozpad péče.

Zdroj: ČTK
Heger opět označil situaci, kdy k březnu může z nemocnic odejít až několik tisíc lékařů, za kritickou. Zdůraznil však, že řešení není v jednorázovém zvýšení platů, ale v dlouhodobé reformě zdravotnického systému. "Nemohu předložit návrh, že vezmu balík peněz a dám ho lékařům," zdůraznil  v debatě. Finance by měly směřovat hlavně na účty podfinancovaných nemocnic.


Spolu s Haškem se navíc shodl na tom, že zdravotnická reforma by měla mít dlouhé trvání. „Je jasné, že reforma musí probíhat alespoň patnáct let, a je jasné, že nemůže být psaná perem pouze jedné demokratické strany," řekl Hašek, který se s ministrem shodl i na tom, že veškeré požadavky lékařů se splnit nedají. "Není to možné ani technicky," dodal Hašek.

Aktuálně chce odejít z nemocnic k 1. březnu téměř čtyři tisíce lékařů. V nemocnicích jich pracuje podle různých čísel statistiků 12 až 18 tisíc. V některých krajích hrozí rozpad péče. Heger uvedl, že nejhorší situace může nastat v centrech pro nedonošené děti. V Česku jich je 12, a pokud by lékaři hrozbu naplnili, tři až pět středisek by se prý muselo zavřít. Lékaři podle Hegera stavějí věc tak, že údajně říkají, "tady máte inkubátory plné novorozenců a dělejte si s nimi, co chcete".

Autor: - han -Foto: ČTK

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ