Zájemci o účtenkovou loterii mohou od 1. října zaregistrovat účtenky prostřednictvím formuláře na www.uctenkovka.cz nebo pomocí mobilní aplikace Účtenkovka, která umožní automatické načtení údajů z účtenky. EET zatím platí pro hotely a restaurace a maloobchodní a velkoobchodní firmy. Do účtenkové loterie tak bude možné zaregistrovat jen jejich účtenky. Hospodářská komora považuje loterii za kontroverzní.
Lidé budou moci přihlásit neomezený počet účtenek, ale musejí dodržovat například pravidlo, že od jednoho obchodníka mohou denně zaregistrovat jednu účtenku. "Podnikatelé se proto nemusejí obávat, že budou zákazníci uměle rozdělovat svůj nákup na více částí, aby zvýšili své šance na výhru," uvedla náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.
Losování bude každý měsíc z účtenek vydaných za předem stanovené období. O ceny se bude poprvé losovat 15. listopadu, a to z účtenek vystavených během října a zaregistrovaných nejpozději tři dny před losováním, tedy 12. listopadu. Loterie se mohou zúčastnit zaregistrované osoby starší 18 let.
Úřad plánuje ročně vyplácet výhry za 65 milionů korun, měsíčně by si soutěžící měli rozdělit zhruba 21 tisíc výher. Ministerstvo financí v loterii počítá s pěti hlavními výhrami. První bude jeden milion korun, druhá automobil za zhruba 400 tisíc korun, třetí 300 tisíc korun, čtvrtá 200 tisíc korun a pátá 100 tisíc korun. Dále by lidé měli mít možnost získat 20 výher po 20 tisících korunách, tisíc výher po jednom tisíci korun a 20 tisíc výher po stokoruně.
Ministerstvo si od loterie slibuje větší motivaci zákazníků k přebírání účtenek vydaných v systému elektronické evidence tržeb (EET), jehož efektivita by se tím měla zvýšit. "Pomocí účtenkové loterie chceme posílit obecný názor, že vydávat a brát si účtenku je zcela normální a samozřejmé. Je to standard, na nějž jsou zvyklí obyvatelé mnoha evropských zemí, a já věřím, že se k nim brzy připojíme," uvedl ministr financí Ivan Pilný (ANO).
Účtenkovou loterii zavedly dříve například Chorvatsko, Slovensko a Slovinsko. Cílem je motivovat zákazníky, aby si brali od podnikatelů pokladní doklad. Hlavní odměnou v těchto zemích byla většinou peněžitá výhra.
Hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanada se ovšem domnívá, že loterie k lepšímu daňovému výběru nepovede. Situace totiž podle něj pravděpodobně dopadne obdobně jako na Slovensku, kde byl nejdříve masivní zájem o účast v loterii, který postupně opadl. "Pokud by se české ministerstvo financí chtělo vyvarovat toho, aby loterie v ČR dopadla podobně nepřesvědčivě jako na Slovensku, muselo by průběžně a dlouhodobě nejen udílet hodnotné ceny, ale jejich hodnotnost ještě navyšovat, aby tak zájem o účast kontinuálně podporovalo," uvedl.
Pilný v této souvislosti uvedl, že loterie v ČR je prozatím naplánovaná na jeden rok. Následně se vyhodnotí zájem veřejnosti a rozhodně o případném pokračování. "Na Slovensku byl ten zájem zprvu veliký. Následně se to ustálilo na číslech, která jsou stále rozumná," uvedl Pilný.
V pracovní dny obchodníci v systémech ministerstva denně zaregistrují zhruba 13 až 15 milionů účtenek, vyplývá ze srpnových údajů na etrzby.cz. O víkendových dnech je to mezi osmi až deseti miliony účtenek denně. Od spuštění EET loni v prosinci do minulého týdne obchodníci zaregistrovali zhruba 2,6 miliardy účtenek.
Hospodářská komora považuje loterii za kontroverzní kvůli tomu, že v určité míře bude stát konkurovat soukromé nabídce ze strany loterijního průmyslu. "Navíc je zde neopominutelný morální hazard, kdy je na jedné straně přísná obecná regulace konkrétního odvětví odůvodňována jeho společenskou problematičností, což na druhé straně státu nebrání, aby si sám s neřestí zadal," uvedla komora.
Ministerstvo původně chtělo spustit účtenkovou loterii s názvem "Účtenkovka" v polovině letošního roku. V otevřeném výběrovém řízení na provozovatele loterie zvítězila společnosti Wincor Nixdorf. Úřad zaplatí ročně za komplexní provoz 12,4 milionu korun bez DPH. Celý systém předá firma ministerstvu 16. září. Registrované barevné logo Účtenkovka stálo ministerstvo zhruba 80 tisíc korun.
Do EET se zapojí příští rok další obory podnikání. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků.