Iniciativa nastínila, jak má vypadat demokratické vládnutí

Domácí
20. 2. 2018 17:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Žádná vláda by neměla ovlivňovat trestní řízení, nestrannost bezpečnostních sborů a v demisi by měla řídit zemi jen po nezbytně dlouhou dobu. Neměla by také obcházet služební zákon, měnit pravidla pro jmenování soudců ke snížení jejich nezávislosti nebo podřizovat si veřejnoprávní média. Jde o některé z 19 bodů výzvy Mantinely demokracie, které sestavila iniciativa Rekonstrukce státu.

"Vládnoucí strany se střídají, ale pravidla zajišťující svobodu a demokracii musí přetrvat," uvedl iniciátor vzniku pravidel a garant iniciativy Pavel Franc. Pokud by některý z politiků pravidla překračoval, rozhodně by podle něho pošlapával demokratické principy.

Další body se týkají například odvolávání Nejvyššího státního zástupce, práva veřejnosti na informace, nestrannosti Finanční správy, práva sněmovní opozice na diskusi, odborného posuzování vládních návrhů zákonů a respektování nálezů Ústavního soudu. Na sestavení Mantinelů demokracie se podle iniciativy podíleli mimo jiné bývalý premiér Petr Pithart, právník Karel Eliáš, ústavní právník Marek Antoš, ekonom Edvard Outrata a sociolog Lukáš Linek.

K výzvě se dosud připojilo podle informací na jejím webu přes 2500 lidí. Přijaly ji tři desítky poslanců a senátorů. Patří k nim premiér v demisi Andrej Babiš a předseda sněmovny Radek Vondráček (oba ANO) a předsedové Pirátů, TOP 09 a hnutí STAN Ivan Bartoš, Jiří Pospíšil a Petr Gazdík.

Autor: ČTK Foto: Facebook , Rekonstrukce státu

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ