Ivan Bartoš: Aktivisté už nestojí ani o mě

Domácí
21. 1. 2019 05:45
Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš.
Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš.

Pod jeho vedením jdou Piráti nahoru a ve volbách do Evropského parlamentu chtějí získat dvacet procent hlasů. "Eurovolby vyhrajeme," říká jejich šéf Ivan Bartoš. Mluví i o tom, proč je pro Piráty nepostradatelný, jak vidí jejich počínání ve Sněmovně a jak se měli zachovat aktivisté z pražské Kliniky.

Jaký je váš postoj k osobnímu vlastnictví?

Samozřejmě ho respektuji, jak hmotné, tak nehmotné. Ale součástí definice vlastnictví je, že s ním přichází i zodpovědnost. A pokud se ptáte v souvislosti s Klinikou, tak celý fenomén squattingu ve své podstatě poukazuje na to, že se ve městě nacházejí objekty - někdy v majetku státu, jindy v majetku města, někdy soukromých subjektů - kde majitel svou zodpovědnost nenaplňuje. Nechá je chátrat nebo i spadnout. Že to dojde až do krajnosti a končí to vyklízením za asistence exekutora nebo policie, je věc jiná.

Jasně. Ale za aktivisty, kteří odmítali opustit prostory pražské Kliniky, se postavil třeba i pirátský primátor Zdeněk Hřib. Jak potom chcete přesvědčit lidi, že nejste pouze neomarxisté?

Ano, jak mám dokázat, že něco nejsem (usmívá se). Podle mě se Zdeněk Hřib pouze snažil v celé té věci fungovat jako mediátor, snažil se najít nějakou cestu. Když se pojedete podívat třeba do Berlína nebo do dalších měst v západní Evropě, uvidíte, že tam radnice rovněž akceptují existenci různých komunit, které dělají nějakou společensky prospěšnou aktivitu. Ale k tomu neomarxismu. Politická strana má nějaké ideály, program a stanovy. To, že mají členové a příznivci různé náhledy na svět, je naprosto přirozené. Důležité je, co se pak odhlasuje v rámci strany a zda jsou její reprezentanti v souladu s programem. Pokud by u Pirátů něco z toho neplatilo, nemohu být předsedou. Ale že se postoje některých liší od většiny? S tím nemám problém, jsme liberální strana.

Obálka aktuálního čísla časopisu TÝDEN.Jak potom vnímáte výroky o fetišizaci vlastnictví a demokratizaci majetku, které v souvislosti s Klinikou zazněly? Měli by se politici aktivistů zastávat, jak to udělal Hřib?

Znovu říkám, že Zdeněk se v celé věci angažoval jen jako mediátor. On ani z titulu své funkce nemohl dělat nic jiného, protože ona budova není v majetku města čili to nebyl spor město versus Klinika. Pokládám za nešťastné, když si na celém problému různí politici hřejí svou polévku. A když jsem slyšel názory, že si jen mladí lidé chtěli skrze Kliniku opatřit bydlení zadarmo, musel jsem se tomu smát. Protože jak už jsem zmínil, fenomén squattingu nespočívá v ničem jiném než ve snaze upozornit na absenci odpovědnosti majitele vůči svému majetku a v hledání řešení. Ale z Kliniky mám vzpomínku, kdysi jsem se tam účastnil debaty na téma možné spolupráce mezi squattery, potažmo neziskovým sektorem a politiky. Byl jsem tam za politiky a z výroků a chování aktivistů jsem pochopil, že když se začne jednat s politiky, je celá idea jakoby automaticky pošpiněná. Od té doby to už v podstatě jen sleduji zpovzdálí.

O vyklizení Kliniky nakonec rozhodlo několik soudů včetně ústavního. Předpokládáme, že jako poslanec stojíte na straně soudů, nebo ne?

Pokud došlo ve finále k rozhodnutí nejvyšší soudní instance, pak je povinnost objekt opustit. To bezesporu.

CELÝ ROZHOVOR NALEZNETE V AKTUÁLNÍM ČÍSLE ČASOPIS TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ 21. LEDNA 2019. 

Autor: Petr Musil, Filip NachtmannFoto: , ČTK/Pancer Václav

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ