Jak se staví NKÚ: rozhodne Dohnal nebo Kalousek?

Domácí
10. 12. 2010 08:45
František Dohnal na jednání kontrolního výboru sněmovny.
František Dohnal na jednání kontrolního výboru sněmovny.

Kolik zaplatí dnešní daňoví poplatníci a jejich děti za státní kontrolory? O tom se rozhoduje právě teď. A způsob, jak se o tom dohaduje vedení Nejvyššího kontrolního úřadu s poslanci, ilustruje i další možné případy toho, jak stát chce šetřit a jak se mu to nedaří.

Za někdejší provizorní řešení pro téměř 400 zaměstnanců v budově Tokovo v pražských Holešovicích platí úřad každý rok téměř 80 milionů korun. Provoz úřadu přitom vyjde na dalších 17 milionů, a to bez parkovného, úklidu či ostrahy. Přitom úřad už před několika lety koupil za 95 milionů korun pozemek, na kterém by mohl postavit nové sídlo a který dosud leží ladem.

Nájemní smlouva sice končí příští rok a je ji možné prodloužit, ale rozhodnout se musí už nyní. Do konce ledna. Poslanci a často kritizovaný prezident NKÚ František Dohnal, který se odmítá nechat politiky zkontrolovat, si posílají analýzy, úkoly a závěry. Tím, kdo nakonec rozhodne, ale bude jen Dohnal.

Nejdražší kanceláře

Podle analýzy Vládní dislokační komise vychází zázemí pro kontrolory nejdráž. Náklady na jednoho zaměstnance v pronajatých kancelářích spočítala v průměru na 43 tisíc korun za rok. NKÚ ale zaplatí za zázemí pro jednoho úředníka více než pětinásobek - 237 tisíc korun. Vedení NKÚ ale tvrdí, že analýza není příliš objektivní, protože nezahrnuje všechny vstupní údaje.

Úřad si nechal zpracovat od realitní firmy analýzu, která by ukázala nejvhodnější řešení a ta přesto došla k závěru, že pro úřad vychází nejlevněji jednoduše zůstat v nájmu. Nová budova by totiž podle názoru společnosti, která v Praze nabízí luxusní kancelářské projekty, vyšla na více než 810 milionů korun a nájemné během deseti let na necelých 687 milionů.

Drahé kanceláře NKÚ v Praze budou možná nakonec úspornou variantou vlády.To se ale nezdálo poslancům kontrolního výboru, kteří neváhali a zadali úkol: posoudit výdaje v třicetiletém horizontu. A vše je zase jinak. Nejlevnější variantou je rázem stavba. Během tří desítek let by totiž stát vyšla na 2,32 miliardy, zatímco nájem na 2,39 miliardy korun. I koupě nové budovy by vyšla levněji o sto milionů. "Ze sdělení ministerstva financí vyplývá že, se nebrání diskusi o dopadech na výhled státního rozpočtu, které by přineslo pořízení nového sídla," uvedla mluvčí NKÚ Radka Burketová. Ovšem pokud budou v souladu s "cíli vlády, jejichž nástrojem jsou restrikce na straně výdajů".

Stát má ale nedá

Nejlevnější by ovšem bylo úředníky posadit rovnou a hned do některé ze státních budov, které ministerstvo nebo jiný úřad pronajímá. Jenže to má háček. Takovou budovu zatím vedení nenašlo. Dokládá, že se o to snažilo u dvou úřadů, ale marně. I ministerstvo financí, které má kanceláře navíc, je podle svých plánů za pár let bude potřebovat pro své úředníky.

Změnit drahý nájem v jakoukoliv úspornější variantu by v důsledku znamenalo, že by Nečasova vláda řešící úsporné balíčky musela právě nyní v době proklamovaných úspor a snižování platů chtít investovat do kanceláří. "Neudělat to by znamenalo šetřit, ať to stojí co to stojí," míní poslanec kontrolního výboru Vladimír Koníček.

Další čtení

Hradec Králové kvůli počasí odložil sobotní dronovou show, má být největší v ČR

Domácí
11. 7. 2025

Decroix zvažuje, že by stát mohl přijímat darem i majetek nejasného původu

Domácí
11. 7. 2025

Kybernetický úřad varuje před využíváním produktů čínské společnosti DeepSeek

Domácí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ