Primátor Kladna Dan Jiránek agituje mezi voliči ve druhém kole senátních voleb i přes nízké šance vůči svému soupeři. Kandidáta ODS nyní podpořil "koaliční" starosta z TOP 09, přízeň lidovců však nezískal. I kdyby mu ale hlas daly tábory obou těchto kandidátů, je to málo. Jeho slogan "Volte svého souseda" nezabral a lidé v Kladně volili Pražáka. Jiří Dienstbier získal 44 procent, Jiránek 27 procent.
Máte vůbec nějakou šanci ve druhém kole výsledek otočit?
To se uvidí. K senátním volbám ale chodí málo lidí a v druhém kole jich přijde ještě méně. V podstatě bude záležet na tom, komu přijdou voliči.
Jak jste je přesvědčoval?
Dal jsem rozhovory do rádia, do televize. Nějaký leták jsme doručili do domácností v obvodu, a to je všechno. To jsem měl připraveno dopředu. Za tak krátký čas se téměř nedá stihnout ani distribuce v Kladně. Na objíždění obcí už není čas. Ale já se prostě snažím lidi potkat. Nevím, jestli je přesvědčím, ale budu se snažit.
Celou kampaň říkáte, že v těchto volbách nejde o levicovou většinu v Senátu. Stále si to myslíte?
Samozřejmě. A s tím, že KDU-ČSL nyní nově podporuje pana Dienstbiera, tak to už musí být jasné každému.
Měla by vláda podat návrh na zrušení KSČM?
Ano, ale jen pokud má dostatek argumentů. Jinak by to byla jen blamáž. Stejně jako v případě Dělnické strany.
Ale v tom případě soud stranu zrušil...
Nakonec ano, ale napodruhé. A to by KSČM spíš prospělo. Zviditelnilo by to tuto stranu.
Říkáte o sobě, že jste pro sociálně únosnou ochranu životního prostředí, že byste prosazoval vyšší slevy na děti a omezil hazard. A také byste nejraději dával pokuty řidičům podle ceny auta. To připomíná spíš postoj ČSSD, nebo ne?
To je možné. Ale podnikatelům nelze dávat pokuty třeba podle příjmů. Vykazují nulové platy, takže takhle to opravdu není možné.
Jako senátor zůstanete primátorem. Vzdáte se v tom případě některého z platů a dáte ho například na charitu?
Rozdíl mezi platem uvolněného a neuvolněného primátora opravdu rozdám. Plánuji, že bych tyto peníze posílal hasičům, myslivcům, zahrádkářům, různým sportovním klubům.
Proč se vlastně chcete stát senátorem a ne hejtmanem nebo poslancem?
U Senátu vidím jako výhodu právě to, že není tak časově náročný jako je práce ve sněmovně. A také s ním mám dobré zkušenosti. Jako místopředseda Svazu měst a obcí tam občas jednám o návrzích zákonů a vím, že se u nich jde opravdu do hloubky a jedná se věcně.
Takže se vám líbí, že není tak politický jako sněmovna?
On je politický, ale také věcný. A má na zákony víc času než sněmovna, neprojednává jich zdaleka tolik.
Kdo platí vaši kampaň?
Sto tisíci korunami jsem přispěl sám, jinak 600 až 800 tisíc jde z peněz regionálního sdružení ODS a billboardy platí centrála strany.