John se pustil do Babiše: Parafrázoval Hitlera, chci omluvu

Domácí
14. 11. 2011 18:32
Předseda VV Radek John žádá po Babišovi omluvu.
Předseda VV Radek John žádá po Babišovi omluvu.

Předseda Věcí veřejných Radek John nenechal bez reakce nedělní televizní vystoupení podnikatele Andreje Babiše. Miliardář se totiž několikrát ostře opřel do Johnovy strany. Šéf Věcí veřejných teď po Babišovi žádá omluvu. Důvodem podle něj je, že miliardář, který nedávno založil hnutí ANO 2011, parafrázoval výrok Adolfa Hitlera. 

"Češi jsou jako cyklisti, šlapou do pedálů a mají ohnutá záda," prohlásil majitel společnosti Agrofert v pořadu Otázky Václava Moravce. Exministr John tvrdí, že tím miliardář parafrázoval slova Adolfa Hitlera. Ten řekl, že "Češi jsou jako cyklisti. Nahoře se hrbí a dole šlapou".

John označil Babišovo chování za "zcela nepřijatelné, šokující a odsouzeníhodné využití výroku, který je připisován nacistickému vůdci, strůjci druhé světové války, utrpení a smrti desítek milionů lidí Adolfu Hitlerovi."

"Máme si to vykládat tak, že po vodopádu líbivých, populistických frází o boji proti korupci velkopodnikatel ukázal, kde čerpá svou inspiraci?" rozčiluje se dále předseda Věcí veřejných v tiskovém prohlášení. John vyzval Babiše, aby se omluvil a přestal "kontaminovat české politické prostředí hrubostí".

Miliardář o Johnově požadavku neměl tušení. "Nevím nic," řekl Babiš on-line deníku TÝDEN.CZ. "Ten výraz mi řekl pan Havlík z Občané.cz a zakladatel ODS," komentoval svá slova majitel Agrofertu.

Andrej Babiš byl hostem diskusního pořadu v České televizi, kde mimo jiné hovořil i o vzniku hnutí ANO 2011, jež založil prý proto, že je nespokojen s politickým prostředím v Česku. Připojila se k němu řada známých osobností, například socioložka Jiřina Šiklová nebo spisovatel Michal Viewegh.

Babiš v debatě zacílil především proti vládním Věcem veřejným, když kritizoval šéfa poslaneckého klubu Víta Bártu. "Vydírá své kolegy, šmíruje politiky, vydírá Nečase a Kalouska. Tenhle člověk patří na dvě místa - do Bohnic a do basy," řekl na adresu Bárty. 

Další čtení

Opuštěné sovětsko-ruské vězení

Hrůzy gulagů zkoumají archeologové. Zemřeli tam i Čechoslováci

Domácí
Aktualizováno: 15. 10. 2025 14:11
ilustrační foto

Policie šetří Turkovy výroky jako trestné činy. Přidá se k Babišovi a Okamurovi?

Domácí
Aktualizováno: 15. 10. 2025 12:40
ilustrační foto

Moderní otroctví je v Česku na vzestupu. Gangy využívají slabé a cizince

Domácí
15. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ