EU by si podle eurokomisařky Věry Jourové měla z pěti scénářů svého budoucího vývoje zvolit výběr oblastí, ve kterých bude nadále pokračovat společně a efektivněji. Jourová to ve čtvrtek řekla poslancům při představení Bílé knihy o budoucnosti EU. Zatímco pro KSČM není žádná z variant přijatelná, TOP 09 by byla pro hlubší politickou integraci, KDU-ČSL je pro větší bezpečnostní a ekonomickou spolupráci a pro ODS verze "méně, ale efektivněji" není cizí.
"Toto je pro mě dobrá varianta. Udělat revizi toho, co je skutečně nutné řešit společně v Evropě, a to potom řešit efektivněji a na spoustu věcí rezignovat, neřešit je a nechat to na suverénních státech," uvedla eurokomisařka. Unie by se podle tohoto scénáře měla zaměřit na oblasti typu bezpečnosti, boje s terorismem, podpoře inovací a obchodu nebo ochranu spotřebitelů.
Jourová pokládá za potřebné spojit evropské síly v oblasti obrany a nespoléhat se jen na NATO. Nutné bude také řešit stárnutí evropského kontinentu a nezaměstnanost s ohledem digitalizace, robotizace a nové technologie.
Další varianty nabízejí buď vytvoření vícerychlostní Evropy s různou mírou integrace jednotlivých členských zemí, nebo pokračování EU v dosavadním kurzu přílišných regulací. Za nepravděpodobné krajní varianty vývoje jsou považovány omezení EU jen na zónu volného obchodu, a naopak přeměna EU na federaci.
Pro předsedu ODS Petra Fialu je představa redukce EU pouze na jednotný trh sice lákavá, ale nerealistická tak jako federalizace Evropy. ODS je pro převod některých kompetencí EU zpět na národní státy a pro flexibilní diferencovanou integraci bez toho, aby k ní byly jednotlivé země nuceny. Představu vícerychlostní Evropy to ale podle Fialy nezahrnuje.
"Najít úplně společný názor na EU a její priority asi v politickém spektru není možné. Národní pozice je zřejmě to, co by měla především dávat jako jednoznačné stanovisko vláda," prohlásil vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Lidovci se podle něj domnívají, že z politického i ekonomického hlediska je správné, aby Česko usilovalo o vstup do eurozóny.
Užší politickou spolupráci EU by chtěla místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová (TOP 09). Bez ní nebude EU nikdy globálním hráčem, uvedla. "Musíme hledat společné cesty i v otázce bezpečnostní a zahraničně-politické," zdůraznila Langšádlová.
Jaroslav Foldyna (ČSSD) kritizoval, že Evropa rezignovala na úlohu globálního hráče. Podle Karla Raise (ANO) by si vedení unie mělo zamést před vlastním prahem. Vícerychlostní Evropa by podle Soni Markové (KSČM) představovala hrozbu, že se ČR dostane na okraj EU. "Pro KSČM ani jeden scénář není přijatelný," poznamenala poslankyně s tím, že současný trend přílišných regulací vedl k odchodu Británie z EU. Komunistům se nepovedlo prosadit odložení debaty do příchodu premiéra Bohuslava Sobotky a ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (oba ČSSD). Poslanci přesto jednání nedokončili, termín pokračování dohodnou v úterý.