Jsme na kraji propasti, zní z ODS

Domácí
14. 10. 2012 18:58
Předseda vlády Petr Nečas (ODS).
Předseda vlády Petr Nečas (ODS).

Podzimní kongres ODS, který se uskuteční počátkem listopadu v Brně, bude bouřlivý. K problémům, které strana má s několika rebelujícími poslanci, se přidružil i výsledek voleb do krajských zastupitelstev a Senátu. Pro ODS dopadly téměř katastroficky.

V krajských volbách sice ODS na rozdíl od těch posledních ukořistila prvenství alespoň v jednom regionu (Plzeňském), na post hejtmana jí to však pravděpodobně stačit nebude. V ostatních krajích ji smetla oranžovo-rudá vlna v podání ČSSD a KSČM. Ve volbách do Senátu obhajuje 13 mandátů. Do 2. kola postoupilo 10 jejich kandidátů, ale většinou před víkendovým "repete" nevystupují v roli favoritů. 

Boris Šťastný."Doufám, že výsledek voleb bude na kongresu velmi výrazně prodiskutován a že se dohodneme na změnách, které povedou k tomu, že ODS v příštích parlamentních volbách dopadnou podstatně lépe," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ poslanec a lídr ODS v Plzeňském kraji Jiří Pospíšil, kterého premiér a předseda občanských demokratů Petr Nečas nedávno odvolal z postu ministra spravedlnosti.

Podle Pospíšila jeho strana musí změnit styl politiky. Například vláda není schopna vysvětlovat reformy, které provádí. "Je potřeba tu politiku lépe vysvětlovat, aby ji pravicoví politici akceptovali a podporovali nás," říká Pospíšil.

O něco razantnější je poslanec Boris Šťastný. Podle něj ODS opustila principy, na nichž vznikla, a pomalu opouští pravicové pozice a posouvá se do středu. "Občanští demokraté se pomalu blíží do politického středu, a tam na ně čeká smrt," varuje Šťastný.

ODS podle něj rezignovala na vlastní politiku. "Nemá žádný z klíčových reformních resortů. Politika vlády je založena na reformách, které by měla dělat TOP 09," míní Šťastný, podle něhož však TOP 09 pravicové reformy nedělá. Třeba v daňové oblasti prý směřují přímo proti programu ODS, když znovu zavádějí například progresivní zdanění. Podle Šťastného se dnes česká pravice nachází na okraji propasti a bude se muset vrátit ke svým kořenům.

Nečase čeká tvrdý boj

Podle politologa Bohumila Doležala volby velmi výrazně prohloubí rozkol v ODS. V ODS je skupina poslanců odmítajících podpořit daňový balíček, který vláda pokládá za klíčový pro udržení své rozpočtové strategie. "Rebelové" v ODS vezmou podle Doležala nevalný volební výsledek ODS jako argument ve prospěch svých názorů. "Snažím se (sám sebe) přesvědčit o tom, že to ("rebelie" v ODS) není inspirováno z Hradu, ale pořád mně to nejde," dodal Doležal.

O svou pozici ve straně tak bude muset její předseda Petr Nečas bojovat. "Regiony budou svádět prohru na centrum a centrum zase na regiony. Ten neúspěch je tak výrazný, že se jej budou snažit přičíst Petru Nečasovi," míní Zdeněk Zbořil.

Podle politoložky Vladmimíry Dvořákové však neúspěch ODS v krajských a senátních volbách nutně neznamená, že Nečas musí odstoupit. "Ale z hlediska toho vnitropolitického boje a tlaku je to něco, co velmi výrazně oslabuje pozici premiéra," řekla Dvořáková.

Autor: - pcl - , ČTK Foto: Jakub Stadler, Petr Topič / iDNES.cz / Profimedia

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ