Julínek zruší čtyři traumacentra
02.12.2008 11:09 Aktualizováno 02.12. 13:53
Nový systém traumatologické péče bude tvořit deset center, z nichž sedm se specializuje na zraněné děti a tři na popálené lidi. Traumacenter, které přijímaly těžce raněné, bylo dosud 14. Změna vychází z auditu a definuje ji nový věstník ministerstva zdravotnictví. Řekl to dnes ministr Tomáš Julínek (ODS). Nápis "traumacentrum" se nově neobjeví na budovách Úrazové nemocnice Brno, zlínské a pardubické nemocnice a pražské Fakultní nemocnice Bulovka.
"Síť traumacenter, která byla napsaná ve starém věstníku, neodpovídala realitě a kvalitě těchto center," řekl Julínek. Systém traumatologické péče se podle nového věstníku dělí na tři stupně podle závažnosti zranění.
Základní stupeň akutní péče zajistí okresní nemocnice, vyšší stupeň větší nemocnice jako zlínská, jihlavká nebo pardubická a nejvyšší úroveň péče poskytne jedno z deseti traumacenter.
Zařízení, která dosud přijímala vážné případy, se nezruší. "Tady se v žádném případě nejedná o rušení, tady se jenom vyčleňují špičková pracoviště, která budou brát nejtěžší poranění," vysvětlil Julínek.
Podle náměstkyně ministra Markéty Hellerové audit jasně prokázal, že dosud byla akutní péče o těžce raněné roztříštěná a neefektivní. Audit například zjistil, že z celkem 5076 těžkých úrazů za minulý rok řešila v Brně 240 úrazů Fakultní nemocnice Brno, 167 Úrazová nemocnice Brno a 112 Fakultní nemocnice U svaté Anny. Podle nových předpisů by tyto případy měly všechny spadat pod jedno traumacentrum ve Fakultní nemocnici Brno v Bohunicích. Moderně vybavené centrum tam ministerstvo otevře tento čtvrtek.
V Praze vzniknou dvě traumacentra ve Fakultní nemocnici Motol a v nemocnici na Vinohradech. Síť traumacenter doplní Ústřední vojenská nemocnice, která bude fungovat jako záložní středisko zejména pro případy katastrof a například teroristických útoků. Další traumacentra vzniknou v Plzni, Českých Budějovicích, Ústí nad Labem, Liberci, Hradci Králové, Ostravě a Olomouci.
Do nových traumacenter zamíří investice na modernizaci. Počítá se s částkou 1,2 miliardy korun z evropských fondů. Bývalá traumatologická centra ve Zlíně, Pardubicích, Na Bulovce a v Úrazové nemocnici na tyto prostředky nedosáhnou.
Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) v pondělí vyzval ministra, aby zachoval traumacentrum v Úrazové nemocnici. Brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) dnes oznámený krok ministra označil za nezodpovědný k pacientům. Zároveň se ale neobává, že by odnětí statutu traumacentra udebralo Úrazové nemocnici na prestiži.
Záchranáři podle Onderky budou stejně dál do Úrazové nemocnice vozit pacienty s rozsáhlými zraněními. Ani problém s úhradami od pojišťoven podle Onderky nevznikne, protože ty mají povinnost akutní péči zaplatit.
Důvodem, proč byla některá zařízení ze sítě vyřazena, byl podle ministerstva nedostatek odborného personálu a nevyhovující technické podmínky. "Řada těch pracovišť nesplňuje podmínku schopnosti zajistit péči o několik těžce zraněných pacientů najednou, také tam byly organizační problémy, nevhodné stavební dispozice a podobně," řekla Hellerová.
Mluvčí Fakultní nemocnice Bulovka Petr Mach řekl, že vedení nemocnice přijalo rozhodnutí jako oprávněné a je si vědomo, že nesplňuje některá kritéria pro jeho standardní provoz. Pro pacienty se ale podle něj nic nezmění. "Zrušení statutu traumacentra nemá žádný dopad na poskytovanou zdravotní péči. Ta bude pacientům poskytována ve stejném rozsahu a kvalitě jako doposud," poznamenal Mach.
Za velmi problematický krok označil změny v traumatologickém systému hejtman Středočeského kraje David Rath (ČSSD).Ten dnes řekl, že kvůli stoupajícímu počtu velmi vážných úrazů a nehod by mělo být specializovaných zařízení naopak více, ne méně. Modernizována by měla být podle Ratha všechna.
V Česku je ročně kolem půl milionu vážných úrazů, z toho do 2000 takzvaných polytraumat, tedy vícečetných zranění.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.