Problémy s ANO
Jurečka: Nejsem Babišův trojský kůň
11.07.2016 05:30 Rozhovor
Nelze zneužívat toho, že někdo neposílá koaličního partnera do různých ženských orgánů. Pan Babiš si musí uvědomit, že takovým způsobem s námi jednat nemůže, říká druhý muž KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka. Kromě toho mluví i o problémech ANO s mýtem, miliardových dotacích pro zemědělce a líčí, že doma není "podpantoflák".
Váš předseda Pavel Bělobrádek nám zhruba před čtvrt rokem řekl, že má strach, aby kvůli řešení výběru mýta po roce 2016 nevtrhla na Úřad vlády policie. Máte ty obavy také?
Až takový strach v tento okamžik rozhodně nemám. Protože pokud nebudeme mít ve vládě jasné argumenty a jistotu, že je návrh na řešení mýta od pana kolegy Ťoka komfortní se současnou legislativou, tak se pro to většina hlasů ve vládě nenajde. Je na ministru dopravy, aby do dalšího jednání vlády doplnil argumenty, abychom pro to mohli zodpovědně hlasovat.
Hnutí ANO ovládá ministerstvo dopravy dva a půl roku, z toho rok a půl je ve funkci Dan Ťok. A ačkoli bylo zajištění provozu mýta, které Česku přináší 10 miliard ročně, jeho hlavním úkolem, nezajistil nic. Místo toho navrhuje prodloužení smlouvy stávajícímu provozovateli, firmě Kapsch, na tři roky za šest miliard. Byť se proti staví i posudek ministerstva pro místní rozvoj Karly Šlechtové, rovněž z hnutí ANO. Není to selhání ministra?
On neměl jednoduchý úkol. Smlouva a hlavně dodatky, které byly uzavřeny, byly pro stát velmi komplikované. Nicméně to všichni dva a půl roku věděli. Já jsem také zdědil řadu komplikovaných smluv, například na IT, a museli jsme jít do opravdu tvrdých vyjednávání s partnery, abychom ty systémy mohli soutěžit. A toto je obdobný příběh. Za poslední půlrok tady bylo několik možností, jak věc zvládnout výrazně lépe, ale nic z nich se nestalo.
Měl by Ťok rezignovat?
Rezignace ministra je až poslední věc. Hlavně bych očekával, že pan ministr Ťok a hnutí ANO udělají vše pro to, aby se zvládl výběr od 1. ledna. To znamená, že dodají dostatek argumentů, aby JŘBÚ (jednací řízení bez uveřejnění, tedy zadání přímo jedné firmě bez soutěže, pozn. red.) bylo právně a legislativně odůvodnitelné. Případně aby připravili dobrou záložní variantu. Protože není důvod, aby bylo JŘBÚ vypsáno, pokud ten, kdo ho vypisuje, sám vytvoří časovou tíseň, kvůli které se nezvládne řádná soutěž. Anebo se odvolává na technickou výjimečnost, ačkoli přispěl k tomu, že se do ní stát dostal. Ostatně to jasně říká i verdikt Nejvyššího správního soudu v kauze opencard.
Po dramatickém čtvrtečním jednání koaliční rady prý zůstaly jen tři možnosti: Ťok přesvědčí Šlechtovou a její úředníky, aby posudek změnili a jeho řešení potvrdili. Za druhé stát přestane mýto vybírat elektronicky a na čas se vrátí k papírovým kuponům, na čemž by ztratil až čtyři miliardy ročně. Nebo vznikne jakýsi speciální zákon "lex mýto", aby Ťokův postup posvětila nejen vláda, ale i poslanci. K čemu se kloníte?
Pořád doufám, že ministr přinese argumenty, aby se JŘBÚ s Kapschem dalo řádně odůvodnit. Na koaliční radě jsme ale jako KDU-ČSL začali požadovat, aby ministerstvo začalo připravovat i záložní variantu. To znamená nějaké "lex mýto". Prostě právní rámec, aby to nouzové řešení bylo v souladu se zákonem. Je to nestandardní, ale nemůžeme dělat krok, který by neměl oporu v zákoně.
Vraťme se k Bělobrádkově výroku o strachu z policie. Takže raději sepíšete účelový zákon, protože na rozdíl od členů vlády dvě stě poslanců policie zavřít nemůže?
No ne, tak pokud se to schválí jako zákon, tak to prostě bude zákon. Ať si o něm můžeme myslet cokoli. My musíme najít řešení, protože jsme konfrontováni s případnou desetimiliardovou škodou, která státu vznikne, když se mýto vybírat nebude.
CELÝ ROZHOVOR SI MŮŽETE PŘEČÍST V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE NYNÍ V PRODEJI.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.