K rebelům se přidal i Šťastný. Nechce přikyvovat Kalouskovi

Domácí
4. 9. 2012 11:49
Boris Šťastný.
Boris Šťastný.

Premiér Petr Nečas řeší vážný problém, začala se mu sypat kolaice. K šestici poslanců ODS, kteří včera během dne prohlásili, že nezvednou ruku pro zvyšování daní, se večer připojil další rebel. Boris Šťastný. Ten dokonce prohlásil, že bude proti stabilizačnímu balíčku hlasovat, i když bude spojený s důvěrou vládě. Premiérovi se začali vzpírat i poslanci LIDEM Karolíny Peake. Ta řekla, že její poslanci nemusejí hlasovat pro další Nečasův klíčový návrh: církevní restituce. Jednání sněmovny, které včera po čtyřhodinových proslovech skončilo, aniž by poslanci schválili program schůze, pokračuje dnes.

Premiér Petr Nečas (ODS) na jednání klubu údajně prohlásil, že pokud daňový balíček neprojde, vláda ho ve stejné podobě předloží znovu a spojí s ním svou důvěru. Stejný postoj má také ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Podle poslance Borise Šťastného by tak ale ODS ustupovala TOP 09. Serveru iDnes.cz někdejší šéf pražské organizace občanských demokratů řekl, že v případě opakovaného předložení stejného návrhu bude hlasovat proti. Šťastný tvrdí, že ODS už nesmí být jen němým přikyvovačem Kalouskových návrhů proti vlastnímu programu.

"Pokládám za nepřijatelné a chybné, aby bez ohledu na řadu věcných námitek našich poslanců byl předložen zcela totožný návrh. Právě takový postup by teprve ohrožoval stabilitu této vlády, protože je evidentní, že ani napodruhé nebude mít většinovou podporu. Navíc v takovém případě by ztratil dosavadní, z loajality na hranici vlastního přesvědčení udržovanou, podporu mojí," sdělil Šťastný.

Změny vládního balíčku, což by znamenalo jeho nové předložení, žádají kromě Šťastného ještě Petr Tluchoř, Tomáš Úlehla, Jan Florián, Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Radim Fiala.

Ivan Fuksa."Jsem přesvědčen, že jde o zákon, který je v příkrém rozporu se zájmy této země," řekl novinářům při odchodu z klubu ODS Tluchoř. Nemyslí si ale, že by kvůli tomu měla padnout vláda. "Já jsem opakovaně říkal, že hlasovat pro nedůvěru vládě nebudu, že považuju za hloupé tyto věci spojovat," řekl.

Také Úlehla novinářům řekl, že si rozhodně nepřeje pád vlády. Nečasovi ale prý jasně řekl, že v nynější podobě by měl s podporou vládního balíčku velké problémy. Skupina několika poslanců ODS podle něj zatím trvá na tom, aby vláda udělala v zákonu "korekce". "Byly naznačeny varianty, které by mohly docílit toho, že i v rámci koalice ještě bude možno o tom diskutovat," řekl.

Stáhnout, upravit a předložit znovu, žádají rebelové

Podle informací ČTK rebelující poslanci žádají Nečase, aby zákon ze sněmovny stáhl a s dílčími úpravami ho vláda předložila znovu. Zatím se ale s vedením ODS na takovém postupu nedohodli.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura novinářům řekl, že klub bude ještě dnes v jednání pokračovat. Stále prý usiluje o to, aby všechny vládní návrhy vrácené Senátem všichni poslanci ODS podpořili.

Petru Nečasovi není do smíchu.Nečas už dříve označil balíček daňových změn za klíčový vládní návrh a podmínku pro sestavení úsporného rozpočtu. Od všech vládních poslanců žádal, aby podpořili zákon, který je podle něho podmínkou pokračování vlády. Dnes premiér na jednání klubu prý připustil, že ví o poslancích, kteří normu nepodpoří.

Daňovou předlohu nepodpoří ani nezařazený poslanec Michal Doktor (dříve ODS). "Panu premiérovi to říkám už tři čtvrtě roku," řekl. Svůj postoj dal Doktor najevo i nápisem proti zvyšování daní na svém automobilu, který parkuje přes Sněmovnou.

Zvyšování daní se nelíbí ani dalšímu bývalému poslanci ODS, nezařazenému Pavlu Bémovi. "Pevně věřím, že Petr Nečas bude dost moudrý na to, aby s tímto politicky nešťastným a pro ODS smrtícím návrhem nespojoval důvěru vládě," sdělil Bém prostřednictvím sms. Pokud by premiér daňový balíček s důvěrou spojil, byla by to prý kritická situace, Bém by prý váhal, ale patrně by kabinet podpořil.

Klaus: Zvyšování daní v této době je ekonomická sebevražda

Prezident Václav Klaus kritizuje zvyšování daní.Předloha vyvolala v ODS již dříve bouřlivou debatu. Podle kritiků jde proti programu nejsilnější vládní strany. Mezi kritiky patří i prezident Václav Klaus, podle kterého je zvyšování daní v této době ekonomická sebevražda.

Klausův postoj nepřímo kritizoval předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Najednou se ozvou 'hlasy shůry', které její politiku zpochybňují a pobídnou poslance, aby se vzepřeli vůči vedení své strany," poznamenal s tím, že podobné divadlo už jednou zažil, a česká politika jej proto trochu začíná nudit.

Vláda potřebuje k přehlasování levicového Senátu ve Sněmovně nejméně 101 hlasů. To předpokládá aktivní podporu celého vládního tábora, který má stovku hlasů. Jde o 52 poslanců ODS, 41 poslanců TOP 09 a Starostů a sedm členů LIDEM. Poslanci LIDEM ale patří oficiálně k nezařazeným, protože nemají klub. Podporu daňovému balíčku vyjadřuje poslanec opozičních VV Milan Šťovíček.

K nezařazeným poslancům dále patří vedle Doktora a Béma také bývalí členové VV Jaroslav Škárka a Kristýna Kočí a zástupci opozičních NS LEV 21 Jiří Paroubek a Jiří Šlégr. Nezařazený je i bývalý šéf poslanců VV Vít Bárta, jenž ale s opozičními VV hlasuje, a David Rath (dříve ČSSD), který je ve vazbě. Kluby hlavních opozičních stran ČSSD a KSČM mají 54 a 26 členů. Frakce VV čítá celkem 12 poslanců.

Kalousek: Rozpočet s deficitem nad tři procenta? Ne!

Miroslav Kalousek.Miroslav Kalousek odmítl možnost, že by ministerstvo financí připravilo i variantu rozpočtu, která by s daňovým balíčkem nepočítala. Neumí si prý představit, že by předložil rozpočet s deficitem, který by nesplňoval dohodnutou fiskální strategii vlády.

Nově podaný návrh stejných daňových změn je podle Kalouska možné - i po jeho předpokládaném vrácení Senátem či hlavou státu - přijmout ještě do konce roku. Parlament se však kvůli tomu zřejmě bude muset scházet na mimořádných schůzích.

Pokud parlament neschválí ani nově podaný a s vyslovením důvěry spojený návrh, vláda - která už proto bude v demisi - návrh rozpočtu ze sněmovny stáhne, opíral by se o neplatnou legislativu. Odpovědnost za pád vlády vzniklé rozpočtové provizorium pak podle TOP 09 ponesou ti, kteří takovou situaci svým postojem vyvolají. "Jsem hluboce přesvědčen, že k něčemu takovému nedojde," dodal ministr financí.

Další čtení

Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Velká akce: Lidé navtšívili vodní i větrné mlýny v Česku

Domácí
10. 5. 2025

Začíná dvoudenní festival inovací, vynálezů a kreativity Maker Faire Prague

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ