Ministryně Džamila Stehlíková ze Strany zelených přišla s dalším revolučním návrhem. Chce, aby do obecních zastupitelstev mohli volit teenageři, kterým je víc než šestnáct let. Slibuje si od toho, že se mladí začnou více zajímat o politiku. Má její plán šanci na úspěch? Sama Stehlíková tomu nevěří.
Rok 2016, začínají obecní volby. O tom, kdo ovládne zastupitelstva, poprvé rozhodují teenageři, kteří před pár měsíci opustili základní školy. Divoká představa? Pro ministryni Džamilu Stehlíkovou ne.
"Mladí mají zájem o věci kolem sebe a měli by mít právo o nich rozhodovat," říká Stehlíková. Podle ministryně je snížení věkové hranice správným krokem, jak u mladých zvýšit zájem o politiku. Přitom ale nevěří, že by její návrh prošel: "V tomto volebním období jsou šance malé," přiznává. Doufá, že její návrh alespoň rozproudí diskuzi a připomíná, že snížení věkové hranice pro obecní volby mají zelení v programu.
Volit od šestnácti mohou například mladí Rakušané anebo jejich vrstevníci z některých německých spolkových zemí.
"Není to originální nápad. Tento návrh se objevil už třikrát a vždycky v okamžiku, kdy nějaký výzkum dokázal, že mladí lidé jsou třeba proevropští, pro NATO," řekl politolog Zdeněk Zbořil. "Stehlíková předpokládá, že šestnáctiletí budou volit Stranu zelených, ale zapomíná, že mladí k volbám nechodí téměř zásadně," dodal.
Vládní slibotechna
Tento týden hodnotili zelení své působení ve vládě. Na tiskové konferenci před stranickým sjezdem Džamila Stehlíková prohlásila, že zelení přinášejí nová témata. Měla pravdu. Zelená ministryně má totiž na svém kontě několik kontroverzních návrhů, které spojuje jedna věci: zřejně nikdy nebudou platit.
Jedním z prvních byly průkazy pro těhotné ženy. Budoucí maminky měly na krku nosit visačky, aby například cestující v autobuse poznali, že jim mají uvolnit místo. Záměr zapadl kvůli pobavenému nesouhlasu veřejnosti.
Pak se objevil "fackovací zákon", který měl úplně zakázat fyzické trestání dětí. Nápad vzbudil vlnu nesouhlasu odborníků i veřejnosti a Stehlíková prohlásila, že pokud se jí nepodaří přesvědčit alespoň polovinu lidí u nás, od návrhu odstoupí.
Foto: Karel Šanda