Poslanci ČSSD a KSČM při debatě o vládních prioritách a státním rozpočtu zpochybňovali TOP 09 jako parlamentní stranu. Podráždilo je tvrzení jednoho z jejích lídrů Miroslava Kalouska, který stranu opakovaně představoval jako čtvrtou nejsilnější parlamentní formaci.
"Pan poslanec Kalousek tady neustále vystupuje za imaginární parlamentní stranu TOP 09," uvedl předseda poslanců ČSSD Bohuslav Sobotka. Parlamentní stranou podle Sobotky může být jen ta, která do parlamentu pronikne ve volbách. Sobotka připomněl, že Kalousek kandidoval do sněmovny jako předseda KDU-ČSL. Přiznal ale, že TOP 09 má své poslance, byť jsou to čtyři bývalí lidovci a někdejší občanský demokrat František Laudát.
ČTĚTE TAKÉ: Rozpočet: hodiny debat a kritiky, na hlasování nedošlo
Parta přeběhlíků
Podobně předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik zase uvedl, že TOP 09 se sice může nazývat parlamentní stranou, "ale jde v podstatě o další partu přeběhlíků". TOP 09 vznikla letos v červnu po odchodu lidovců kolem Kalouska z KDU-ČSL kvůli nesouhlasu se směřováním této strany pod vedením jejího předsedy Cyrila Svobody. Kromě pěti poslanců se k ní hlásí i devět senátorů, z toho tři bývalí lidovci, kteří v horní komoře ve spolupráci s hnutím Starostové a nezávislí vytvořili vlastní frakci. Předsedou strany je senátor Karel Schwarzenberg.
Kalousek sociálním demokratům připomněl, že kdysi "adorovali" Unii svobody-DEU, která vznikla odštěpením od ODS a spolu s lidovci pomohla ČSSD vytvořit vládní koalici. Podotkl také, že polovina poslanců ČSSD byla dříve členy komunistické strany, která v roce 1921 vznikla odštěpením od sociální demokracie.
Síla argumentů
Podobným rozhodnutím několika křesťanských demokratů podle Kalouska vznikl i TOP 09. "Koneckonců, od někoho jsme se to naučit museli. Ať se vám to líbí, nebo ne, těch 14 zákonodárců TOP 09 je jasnou politickou silou, kterou samozřejmě můžete ve sněmovně i v Senátu převálcovat, ale těžko můžete umlčet sílu jejich argumentů. To, že útočíte na formu, a neumíte si poradit s obsahem, je to toho dokladem," dodal Kalousek.
Poslanec ČSSD Jeroným Tejc poukázal na informace, že TOP 09 přestala přijímat nové členy, což prý odporuje demokracii.
Posly z Lidového domu nebereme
Kalousek odvětil, že TOP 09 s 1800 členy opravdu některé zájemce nepřijímá. "Snažíme se nepřijímat ty, které nám poslal Lidový dům (sídlo ČSSD) svým rozkazem. Není jich málo," dodal.
Lepší spaní
Laudát "ke stálým problémům sociální demokracie" poznamenal, že pokud by se sociální demokraté "lépe vyspali a neudělali si z národa srandu", uskutečnily by se na podzim předčasné volby do sněmovny. Pak by ve sněmovně "nesedělo pět poslanců TOP 09, ale čtyřicet". Předseda KSČM Vojtěch Filip to označil za odvážné tvrzení. TOP 09 by ve volbách podle posledních průzkumů získala deset až 15 procent hlasů, dělí se s KSČM o třetí místo.
ČTĚTE TAKÉ: CVVM: Volby by vyhrála ČSSD, ODS ztrácí
Foto: Jan Schejbal