Armádní zakázky
Kalousek: Pohádky o zlém čaroději Bartákovi odmítám
21.11.2010 14:09 Aktualizováno 21.11. 16:14
O armádních zakázkách z posledních let, které vzbuzují pochybnosti v souvislosti s osobou exministra obrany Martina Bartáka, vždy jednomyslně rozhodovala celá vláda, zdůraznil dnes ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
V Otázkách Václava Moravce podotkl, že například o transportérech Pandur či o dopravních letadlech CASA hlasoval kladně nejen on sám, ale i tehdejší další členové vlády Petr Nečas a Alexandr Vondra, tedy nynější premiér a ministr obrany.
Kalousek zdůraznil, že odmítá "pohádky o zlém čaroději Bartákovi a statečném princi Vondrovi", neboť o nyní zpochybňovaných zakázkách rozhodovala vláda jako celek a ministři nejsou "nevědomá telata". "Nebudu se tvářit, že jsem tady tenkrát nebyl, neměl jsem s tím nic společného, jen to vyšetřuju, a pokud je něco špatně, tak za to může jen ten ošklivý Barták," poznamenal Kalousek.
Barták, který po změně vlády nastoupil jako náměstek právě na Kalouskovo ministerstvo financí, je nyní na neplaceném volnu poté, co jej někdejší velvyslanec USA v České republice a vysoce postavený člen vedení Tatry William Cabaniss veřejně obvinil z žádosti o úplatek.
Kalousek se s Bartákem dohodl, že další rozhodnutí učiní v okamžiku, kdy vyšetřovatelé ve věci někoho obviní. Divil by se prý, kdyby závěry nebyly k dispozici do tří měsíců. Na jeho úřadě se Barták "nedopustil ničeho jiného než tvrdé práce", řekl Kalousek. Cabanisse prý ministr nikdy za nevěrohodného člověka nepokládal, nemá však důvod nevěřit ani Bartákově obhajobě, že obvinění proti němu je vykonstruované.
Kalouskovi je jasné, že mu nynější postup vůči Bartákovi neprospívá. Cítil by se prý však ještě hůře, kdyby udělal ukvapený soud, který by se poté ukázal jako chybný.
Podle ministra financí by se policejní vyšetřovatelé měli zabývat "pozoruhodnými otázkami", které souvisejí s tím, že Cabaniss vystoupil se svým obviněním až tři roky poté, co se celá událost stala. Kalousek připustil, že přímé oslovení Tatry, aby dodala armádě nákladní auta bez výběrového řízení, nebylo v pořádku. Přesto prý tehdy americké velvyslanectví nijak neprotestovalo, ačkoli jindy na absenci vyhlášení výběrového řízení upozorňoval.
Policie nic nevyšetří
Na "pozoruhodnosti" v celém případu poukázal i ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka. Tomu se také nepozdává doba, po které někdejší velvyslanec USA v ČR s nařčením přišel. "Proč to neudělal už před třemi lety?" podivil se Ondráčka. Policie nyní podle něj kauzu stejně nevyšetří. "Bude to vždy jen tvrzení proti tvrzení," zdůvodnil to.
V pořadu Otázky Václava Moravce nicméně ředitel české pobočky TI vyjádřil naději, že vláda teď přijde se smrští protikorupčních opatření, která slibovala, a veřejnost z nich bude nadšená. Celkově by pak protikorupční boj měl být koordinován přímo premiérem.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.