Sobotní demonstrace odborů byla politická, míní ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Odvozuje to od jednoznačně politických požadavků včetně demise vlády a předčasných voleb. Povinností současné vlády je podle něho pokračovat, pokud bude mít parlamentní většinu, a uskutečnit "nelevicová" opatření. Předčasné volby prý připadají v úvahu, když vláda většinu ve sněmovně ztratí.
Anketa:
Myslíte si, že by vláda pod taktovkou ČSSD řídila stát hospodárněji než vláda současná?
- Rozhodně ano. 33%
- Rozhodně ne. 33%
- Nevím. 33%
"Pokud ta parlamentní většina nebude, tak se s tím nedá nic dělat a voliči musejí rozdat karty znovu. Dokud bude vláda mít většinu ve sněmovně pro realizaci nelevicových opatření, pak nesmíme na pravicovou většinu rezignovat, to by byla zrada na voličích," řekl Kalousek.
Požadavky demonstrujících jsou legitimní, ale politické: "Vzhledem k požadavkům, které byly vzneseny, a ty požadavky byly stoprocentně politické, to prostě byla politická demonstrace," uvedl ministr a jeden z nejméně oblíbených členů Nečasova kabinetu.
Kalousek také řekl, že Česko není jedinou zemí v Evropě, kde se dnes protestuje. "V některých zemích se dokonce i stávkuje. Já to pokládám za legitimní a já osobně demonstranty chápu. Evropa se dostala na konec nějaké éry, kde vlády léta přifukovaly životní úroveň populace na úkor budoucnosti. Ta éra skončila, čelíme jiným výzvám a já se netajím tím, že ta opatření, která navrhujeme, snižují reálné příjmy v populaci. Zdroje prostě nejsou. Ono když řeknete, že se šetřit musí, každý s vámi souhlasí, ale jen do té doby, než řeknete, že se škrty dotknou i jeho samého," uvedl.
Druhou alternativou podle něj je škrty neudělat, přičemž později k nim budou muset vlády stejně přikročit a budou ještě tvrdší. "Alternativa je nechat si v ústech bolavý zub a riskovat zánět okostice a ztrátu všech zubů, to znamená alternativa je mnohem bolestivější řešení za několik let," dodal.
Kalousek je s premiérem Petrem Nečasem zajedno v tom, že reformní a úsporné kroky jsou nutné, aby se Česko nezadlužovalo.
Demonstrace na Václavském náměstí se podle odhadů policie zúčastnilo 80 tisíc až 90 tisíc lidí. Odboráři však počet účastníků odhadli na 120 tisíc, jiné odhady hovořily až o 150 tisících lidí. Požadovali demisi vlády, odmítali vládní škrty a kritizovali korupci. Odbory a aktivisté nevyloučili další akce. Padla i hrozba generální stávkou.
Požadavky předáků, aktivistů a demonstrantů podpořila opoziční ČSSD i KSČM. Jejich politici na akci také dorazili. Podle premiéra Nečase představitelé obou stran protestu zneužívají pro svou předvolební kampaň. Politizaci demonstrace odmítl. Uvedl, že respektuje právo občanů vyjádřit názor. V rozpočtově odpovědné politice a snižování zadlužování státu chce ale pokračovat. O opatřeních chce jednat i s odbory.