Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek připouští, že by jeho strana mohla po případných předčasných volbách vytvořit koalici s ČSSD. Součet hlasů sociální demokracie a KSČM ve sněmovně by ovšem nesměl dávat většinu. V takovém případě by TOP 09 pouze tolerovala menšinovou vládu ČSSD, řekl Kalousek Lidovým novinám.
"Sociální demokracie je stranou, s níž si lze, sice velmi obtížně, ale lze, představit koaliční vládu. Za jedné nutné podmínky: součet sociálnědemokratických a komunistických mandátů ve sněmovně by nedával většinu. Kdyby došlo k ryze aritmetické situaci, že ČSSD by s komunisty dala 105 hlasů a s TOP 09 také přes 100 hlasů, tak bych do takové koalice nikdy nešel," sdělil Kalousek. TOP 09 by se podle něj v takovém případě mohla stát rukojmím ČSSD, která by za zády hlasovala s komunisty. TOP 09 by v takové situaci sociálním demokratům pouze nabídla toleranci jejich menšinové vlády.
Volby jsou podle něj ale stále ještě horším řešením než pokračování současné vlády. Podle Kalouska by vláda v případě nových voleb propásla šanci prosadit některé "životně důležité" reformy, které byly 15 let odkládány.
Anketa:
Vládní koalice prochází další krizí. Jste pro předčasné volby?
- Rozhodně ano. 33%
- Rozhodně ne. 33%
- Nic by nevyřešily. 33%
O budoucnosti vlády se bude rozhodovat v úterý. Pokud se ODS a TOP 09 s VV nedomluví, čekají zemi předčasné volby. Podmínkou ze strany ODS a TOP 09 je dohoda na rozpočtových škrtech, které srazí deficit rozpočtu v příštím roce pod tři procenta.
Podle průzkumů by nyní volby vyhrála ČSSD. Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka možnost koalice s TOP 09 připustil: "Budeme hledat programově blízké strany. To je u TOP 09 složité třeba v daňové oblasti, protože chceme zrušit řadu věcí, které v této vládě schválila: třeba možnost platit část povinných odvodů na důchod na soukromý účet," řekl LN Sobotka s tím, že společné zájmy vidí například v zahraniční politice. ČSSD i TOP 09 chtějí, aby se ČR přidala k evropskému paktu o rozpočtovém dozoru.
Vládní krizi vyvolaly VV v úterý, kdy se širší vedení strany usneslo na podmíněné demisi ministrů za VV. Premiér Petr Nečas vzápětí VV varoval, že si podáním demisí uzavřou prostor pro jednání. Předseda VV Radek John proto oznámil, že ministři předají podepsané demise jemu a on si je nechá u sebe. Ministři za VV, Karolína Peake, Pavel Dobeš a Kamil Jankovský, to však odmítli. Navenek se tak projevil rozkol, který ve straně podle médií panuje mezi umírněnými stoupenci Peake a radikálními zastánci Víta Bárty. Poslanecký klub VV pak odhlasoval, že ministři podají demise, až zkrachují jednání o budoucnosti vlády.
Kalousek v reakci na tyto události označil VV za "slizké a odpudivé". "Jsem přesvědčen, že ty výrazy nebyly ani vulgární, ani expresivní. Jsem přesvědčen, že byly naprosto přiměřené tomu, co předvádějí," podotkl Kalousek.