Má vůbec nějakou šanci u voličů v době tak ostrého dělení mezi ODS a ČSSD a zavedené KDU-ČSL jiná strana? Zdá se, že si to myslí příliš mnoho politiků. Proto se také vznik nových stran v Česku poslední dobou šíří skoro stejně rychle jako virus prasečí chřipky. A přestože se po neúspěchu pidistran v eurovolbách může zdát, že založit novou úspěšnou partaj je utopie, nemusí tomu tak být.
Miroslav Kalousek při své pragmatičnosti neponechal (téměř) nic náhodě. Na první pohled nespojitelné uskupení tvrdého strážce pokladny s "pravdoláskařským" nepolitikem a nestranickými starosty se ukazuje jako velká devíza.
ČTĚTE TAKÉ: Schwarzenberg bude lídrem Kalouskovy nové strany
Liška: Zelení nebudou spolupracovat s TOP 09
Bryskně přenechal pozici jedničky jednomu z nejoblíbenějších politiků současnosti, zásah číslo jedna. Karel Schwarzenberg byl nejlépe hodnocený člen Topolánkovy vládní formace a v březnovém průzkumu STEM jej příznivě hodnotilo 47 procent respondentů, za což získal pomyslnou stříbrnou příčku mezi politiky.
Rovnou etablovaná strana
"Karel Schwarzenberg je přesný prototyp člověka pro takto konzervativní stranu, jak se TOP 09 prezentuje," míní dokonce politolog Tomáš Lebeda z Akademie věd o bývalém kancléři prezidenta Václava Havla. Schwarzenberg může pro voliče symbolizovat právě onu chybějící stranu středu, mnozí totiž ještě vzpomenou na jeho senátorování za US-DEU nebo členství v ODA. Miroslav Kalousek si navíc už několik týdnů dělá velmi chytře pro svoji stranu místo ve středovém prostoru tím, že lidovcům dal nálepku levicových křesťanů.
Další zásah? Poslanci a senátoři, které Kalousek získal z KDU-ČSL. "Strana bude díky tomu okamžitě etablovaná na politické scéně a v parlamentu a bude vidět," soudí politolog Pavel Šaradín z olomoucké Univerzity Palackého.
Na druhou stranu se z minulosti známé tváře nesmí příliš objevovat, aby měla strana punc té, která přináší změnu a nedostala nálepku KDU-ČSL číslo 2.
ČTĚTE TAKÉ: Lidovci se štěpí. Kalousek táhne i senátory a regiony
Kalouskově straně pomůže i další jméno - Jaromír Štětina, který svým jasným antikomunistickým postojem přináší cenné body. A samozřejmě Starostové a nezávislí, se kterými má dohodu o spolupráci a velmi pravděpodobně díky nim zaplní kandidátky do sněmovny. Přinesou mu totiž další vesnické voliče v regionech. Musí to být ale věrohodné. Proto Kalousek zdůrazňuje, že jeho strana není v žádném případě malá a v žádném případě ne pražská. A ihned začal se zakládáním poboček v krajích. Svoje polínko přidal i kníže Schwarzenberg, který se před novináři vyznal z toho, že pracoval v lesích a tak trochu si i "zemědělčil".
Konzervativci to nakonec nebudou
TOP má dost trumfů k tomu, aby byl skutečně "top", přesto jeho prognóza úspěšnosti je jen půl na půl. Třeba tolik proklamovaný konzervatismus.
"Nerozumím tomu. Nebyla tady nikdy opravdu konzervativní strana a také Kalouskova strana taková nakonec nebude," říká politolog Šaradín. O tom, že Kalousek bude muset mírnit konzervativní rétoriku není pochyb. Voliči konzervativců mu k zisku v parlamentních volbách nebudou stačit. Navíc by opakovaná slova o svobodném trhu mohla zhořknout právě spolupracujícím starostům.
Za založením strany je jasná snaha Miroslava Kalouska dotáhnout své ekonomické reformy, které zastavilo Paroubkovo svrhnutí vlády. Společná řeč s nezávislými starosty na téma rozpočtového určení daní, je jasné volební téma. Nebezpečí je ovšem v tom, že mu voliči nemusí porozumět. "Bude velmi záležet na tom, jak téma lídři budou vysvětlovat," míní Šaradín.
A navíc zavedení značky TOP 09 (Tradice, odpovědnost, prosperita), která je nepříliš povedená včetně zavádějícího loga, bude stát nemalé peníze. Střízlivé odhady mluví o padesáti až sto milionech korun, které bude nová strana potřebovat, aby se dostala do povědomí a možná i do parlamentu. Zatím vše platí sami zakladatelé.
Možná další finance přinesou příznivci, mecenáši a členové. Zatím jen zdvihají palce, ale i to zatím pár budoucích straníků oceňuje. Tři hodiny od vzniku TOP 09 se na Facebooku přihlásilo ke straně přes tři sta fanoušků.
Foto: Jan Zatorsky