Lokalita Magdalena u Jistebnice na Táborsku nebude příští rok zřejmě zařazena mezi čtyři možná místa, kde by mělo vzniknout do roku 2065 hlubinné úložiště jaderného odpadu. Novinářům to v pátek řekli starosta Jistebnice Vladimír Mašek (ČSSD) a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Příprava úložiště má do roku 2020 stát 1,7 miliardy korun.
"Dostali jsme ubezpečení, že v příštím roce Magdalena zřejmě nebude zařazena do těch čtyř průzkumných území. Pan ministr akceptuje názory občanů, a to v plném rozsahu, dal určitou naději," řekl Mašek.
Možné lokality
Mezi zvažované lokality pro stavbu úložiště patří Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku, Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku a Kraví Hora na Žďársku. Geologický výzkum byl zahájen také v okolí obou tuzemských jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně. Čtyři lokality mají příští rok postoupit do užšího výběru, následně, pravděpodobně v roce 2025, bude vybrána ta finální. Rozhodovat o čtyřech možných místech bude ministerstvo průmyslu a obchodu.
Obce žádaly, aby ministr odmítl plán Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Správa chce podle jejího ředitele Jiřího Slováka požádat počátkem roku 2018 o nová povolení průzkumných území pro další etapu geologických prací, která bude obsahovat i hluboké vrty, a to na všech lokalitách. Brabec dnes sdělil, že platnost povolení průzkumných území skončí 31. prosince 2017. Slovákovi řekne, aby SÚRAO nežádala o povolení pro všech sedm míst.
"Jsem přesvědčen, že pokud v některých ze sedmi lokalit je setrvalý odpor proti tomu, aby tady průzkumné práce pokračovaly, stát by neměl jít proti zájmu regionu. V tomto smyslu se budu snažit tlačit na nového ministra průmyslu a ředitele SÚRAO, aby zohlednil tento velmi důležitý aspekt. Tato lokalita (Magdalena) by v dalším kole posuzována být neměla. Je nesmyslné dlouho udržovat v nejistotě všech sedm regionů," řekl Brabec s tím, že další dvě až tři lokality mají podobný názor jako Magdalena. Chce "zásadně změnit způsob komunikace s obcemi".
Současný postup je "chaotický"
Postup státu při hledání úložiště dlouhodobě kritizují obce a spolky sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti. Jak v pátek uvedl mluvčí platformy Petr Nohava, současný postup státu je chaotický.
Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. Náklady na jeho stavbu a provoz mají podle dřívějších informací dosáhnout zhruba 111 miliard korun. Nyní se vyhořelé palivo z jaderných bloků ukládá do meziskladů přímo v areálech elektráren.