Kandidát na Hrad Dlouhý: Vládu opřenou o KSČM bych nejmenoval

Domácí
26. 6. 2012 11:52
Ekonom a kandidát na prezidenta Vladimír Dlouhý.
Ekonom a kandidát na prezidenta Vladimír Dlouhý.

V sobotu se do boje o prezidentské křeslo přihlásil někdejší nejpopulárnější politik České republiky, exministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý. Kdysi jeden z lídrů Občanské demokratické aliance, letitého koaličního partnera ODS, dnes mezinárodní poradce investiční banky Goldman Sachs.

Dlouhý dnes odtajnil své sponzory, naznačil strategii kampaně a řekl, co předcházelo jeho rozhodnutí kandidovat na funkci prezidenta republiky. Předem také avizoval, jaká vláda by u něj v případě získání křesla hlavy státu neměla šanci. Své nejbližší spolupracovníky, kteří mu pomáhají s přípravou kampaně, však stále tají.

Kolik peněz máte připravených na kampaň?

Zatím máme k dispozici menší částku vzhledem k limitu kampaně, něco málo přes čtyři miliony korun. Dost prostředků budeme věnovat akci Dlouhý běh, budu běhat přes celou republiku z východní Moravy až na západní hranici, šlo by o kampaň na sbírání podpisů. Avizuji, že jediné, co se na těchto akcích bude rozdávat, bude balená voda.

Kdo konkrétně jsou vaši sponzoři?

Prvním je pan Vladimír Kovář, majitel softwarové firmy Unicorn, který je sponzorem jako fyzická osoba. Ten poskytl kolem dvou milionů korun. Druhým sponzorem je firma BGS Energy Plus, zase střední firma, podniká v oblasti energetiky, věnovala podobnou částku. V dozorčí radě této firmy působí můj syn Štěpán Dlouhý, ale nijak se na ní nepodílí kapitálově. Třetím sponzorem, od které je menší částka, je fyzická osoba, pan Tomáš Topertzer. Na naší webové stránce budujeme také záložku financování, kde budou konkrétní výše jednotlivých příspěvků, a budeme tam dávat i něco o výdajích.

Máte představu, jakým způsobem chcete získávat další peníze na kampaň? Budete pořádat třeba sponzorské večeře?

Ano, dělám a budu dělat určitá sponzorská setkání. Jak už jsem řekl, od některých firem peníze přijímat nebudu - ty, které podnikají v oblasti hazardu nebo se zbraněmi, nechci ani peníze pocházející z prostituce. Nebudu se v žádném případě vzdávat možnosti, že by mě podpořily významné finanční skupiny, nicméně mám strategii opřít se spíše o střední podniky, třeba i mimopražské. Kde ten příspěvek nemusí být velký, ale kde by ty firmy přispěly transparentně.

Kdo bude v týmu, který s vámi bude připravovat kampaň?

O týmu nechci zatím příliš podrobně mluvit. Rozhodli jsme se, že zveřejním jména dvou agentur, s nimiž spolupracuji, jde o Mark BBDO a Lowe GGK. Pod těmito dvěma agenturami figuruje například Jan Piskáček. Krom toho mám ještě svůj vlastní úzký tým, o kterém pohovořím později.

Vzhledem k tomu, jak jsou rozložené preference, bude příští prezident pravděpodobně jmenovat vládu s levicovým premiérem. Vy jako bývalý člen KSČ byste byl ochoten jmenovat kabinet, kde budou komunističtí ministři nebo která bude stát na hlasech komunistů?

S souvislosti s mým členstvím v KSČ odkazuji na rozhovor pro LN (v něm Dlouhý řekl, že v roce 1976 přijal "faustovskou nabídku", že se za členství v KSČ sice styděl, ale nehodlá se za ně omlouvat. "Neměl jsem příliš vnitřních omezení a nějakých vnitřních problémů do KSČ vstoupit, protože ani rodina, ani společenské klima mi prostě nenastavily hodnoty, které by mě vedly k pocitu, že dělám něco neetického, nemorálního, nepatřičného," řekl Dlouhý pro LN - pozn. red.). Ale jednoznačná odpověď na vaši otázku je: "Nejmenoval." Možná si vzpomínáte na populistickou nacionalistickou stranu Jörga Haidera. Tehdejší rakouský kancléř Wolfgang Schüssel ho vzal do vlády, čelil silnému mezinárodnímu tlaku i demonstracím v Rakousku - ale po letech se ukázalo, že to byl konec Haiderovy strany. Křikloun ve vládě získal odpovědnost, ministři mu odcházeli, dnes je marginalizovaná. Někdy si říkám, jestli by tohle nebyla cesta. Ale já bych nechtěl být jejím nositelem.

Symbolizujete éru devadesátých let, lidé možná neradi vzpomínají na tu dobu divokých privatizací...

Nebudu se vyhýbat a nevyhýbám se debatám na tohle téma. Jedním z důvodů, proč jsem se rozhodl do politiky vrátit, jsou mimo jiné i mé osobní ambice. A dalším důvodem je, že jsem v těch letech 1990, 1992, 1996 lidem něco sliboval. A cítím určité zklamání. Necítím za to zklamání plnou zodpovědnost. Odolnost České republiky vůči finanční krizi dává těm devadesátým letům docela dobré makroekonomické vysvědčení. Což neznamená, že jsme neudělali žádnou chybu. Prostě mám pocit, že jsem odešel od rozdělané práce.

Budete opouštět své zaměstnání, abyste se mohl kampani věnovat naplno?

Ukončím zaměstnání. Nemám žádnou firmu, podnikám, mám smlouvy s jednotlivými klienty, postupně to utlumuji. Ale nejpozději v průběhu září odejdu ze všech svých pracovních závazků. Jsem členem jedné nebo dvou dozorčích rad (podle obchodního rejstříku je Dlouhý členem dozorčí rady akciové společnosti Aetheon Capital CE, členem správní rady obecně prospěšné společnosti Prague Twenty a sedí i v dozorčí radě české Telefóniky; figuruje také ve dvou nadacích a ve dvou firmách, které jsou momentálně v likvidaci - pozn. red.), tam to ještě zvážíme - ale možná, aby byl klid, i toto ukončím. Já prostě na sebe to riziko vezmu, odejdu z pracovních závazků a budu se plně věnovat kampani.

Zkraje roku se v politických kuloárech mluvilo o tom, že jste si nechával udělat průzkum šancí v přímé prezidentské volbě a že jste nedopadl úplně nejlépe. Můžete to potvrdit?

Skutečně jsem spolupracoval s některými analytickými agenturami, konkrétně v lednu. A dělal jsem si takový soukromý minitendr při výběru těch zmíněných agentur. To samozřejmě nemohlo zůstat utajeno. Ale odmítal jsem o tom mluvit, chtěl jsem kandidaturu oznámit až na počátku léta. To, co jsem si nechal vyrobit v lednu, nebyl typický průzkum, který by mi říkal, kolik jsem měl procent. Od těch prvních skutečných průzkumů nečekám zázraky, nebude mi vadit začínat z nízké pozice, bylo by to logické, byl jsem 15 let z politiky. A ten průzkum lednový byl zaměřen na to, pokusit se zmapovat, zda ten projekt má šanci. A my jsme analyzovali, že nějakou šanci má. Jestliže jsme mluvili o dlouhém běhu na dlouhou trať, já do toho půjdu plnou parou, a ten dlouhý běh může skončit v roce 2018 (konec mandátu prezidenta, který nahradí Václava Klause - pozn. red.).

Autor: - kak -Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ