Kardinál Dominik Duka se ostře ohradil proti výrokům komunistických poslanců, které zazněly při pátečním projednávání zákona o církevních restitucích. Podle něj se jednání sněmovny proměnilo v zasedání ústředního výboru předlistopadové komunistické strany. Duka to řekl ve vysílání Českého rozhlasu - Radiožurnálu.
Projednávání zákona o církevních restitucích bylo v pátek kvůli blokování opozice přerušeno, sněmovna o něm bude znovu jednat ve středu. Proti přijetí zákona se vyjadřovali především poslanci KSČM, například bývalý předseda Miroslav Grebeníček mluvil o zástupcích církví jako o "mocipánech". Duku přirovnal k vymahačům středověkých církevních odpustků, který je nezvykle tvrdý "ve své lačnosti majetku a peněz Čechů, Moravanů a Slezanů".
"Sněmovna se proměnila v zasedání Ústředního výboru KSČ. My tato slova velmi dobře známe a víme také, že za těmito slovy byly v 50. letech tisíce uvězněných nejenom kněží a řeholních sester, ale statisíce občanů této země, kterým šlo o demokracii," uvedl kardinál Duka.
Podle Duky je mylná představa bohatých církevních funkcionářů. "Nechal bych každého nahlédnout na výplatní pásku našich prelátů, ať už jsou to katolíci či jiné křesťanské církve nebo pracovníci v rámci federace židovských obcí, aby lidé viděli, jaká je skutečnost," poznamenal kardinál. Podle něj církve jen reagovaly na výzvu vlády, která chce, aby byly církve finančně samostatné.
Podle vládní dohody s církvemi, která se promítla do návrhu zákona, by církve měly dostat asi polovinu někdejšího majetku v hodnotě zhruba 75 miliard korun, který je v držení státu. Za ostatní majetek pak mají získat náhradu 59 miliard Kč během 30 let. K této částce by se ovšem připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních.
Opozice zpochybňuje rozsah vydávaného majetku i výši náhrad, které chce ČSSD spolu s Věcmi veřejnými zrušit. Proti církevním restitucím je podle průzkumů i většina české veřejnosti.