Sociální demokraté označují v pondělí před poslanci kauzu kolem těžby lithia za vykonstruovanou a umělou a za útok od hnutí ANO a KSČM. Spor se vede o memorandum, které podepsal s australskou těžební firmou European Metals Holdings (EMH) ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) a které předseda ANO Andrej Babiš označil za krádež spáchanou sociální demokracií.
V prvních dvou hodinách diskuse vystupovali jen představitelé ČSSD a KSČM. Zástupci hnutí ANO do ní zatím nezasáhli.
Havlíček podobně jako minulý týden v Senátu uvedl, že kauza má skandalizovat jeho i sociální demokracii a zakrýt případy kolem Babiše. Ve stejném duchu se vyjádřili volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek a premiér Bohuslav Sobotka, jenž připomněl americký film Vrtěti psem.
Tvrdě se Havlíček opřel do ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), který podle něho plní roli stranické loutky. Havlíček poukazoval na okolnosti Brabcova dopisu, který mu poslal kvůli spornému memorandu s australskou těžařskou firmou European Metals Holdings (EMH). "Co předvedl, je pro mne nepochopitelné a lidsky nepřijatelné," řekl Havlíček na Brabcovu adresu.
Memorandum Havlíček hájil, jediným cílem prý bylo a je hájit zájmy země. Zároveň taky zopakoval, že není právně závazné.
Předseda KSČM Vojtěch Filip zdůraznil, že podle názoru této strany má lithium těžit státní podnik nebo podnik ve veřejném vlastnictví. Poukazoval na údajně nejasnou majetkovou strukturu australské společnosti i na její velikost. "Jakého strategického partnera chcete přivést, s pěti lidmi v jednom obýváku?" tázal se.
"Je to nechutné a odporné," prohlásil ministr. Havlíček se pak řečnicky ptal, zda je náhoda, že si v kauze lithia rozumí ANO, KSČM a hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. "Ukazuje se, jak jsou si tyto strany blízké," soudí. Babiše nařkl Havlíček z estébáckých metod, "které agentu Burešovi vůbec nejsou cizí". Po těchto slovech se ozval potlesk i nesouhlasné bouchání do lavic.
Filip vyzýval Havlíčka, aby přestal "balamutit". "Obhajujete projekt, který není k obhajobě ani pro studenta střední školy," řekl Filip. V debatě o lithiu podle něho nejde o útok na ČSSD, ale o obranu obyvatel.
Úřadující předseda ČSSD a ministr vnitra Milan Chovanec tvrdí, že ministerstvo životního prostředí za ministra Richarda Brabce (ANO) nezveřejnilo záměr poskytnout licence na průzkum lithia. Nemohl se tak prý přihlásit nikdo jiný. Ministerstvo tím, že záměr nezveřejnilo, porušilo podle Chovancova mínění zákon. "Jsme připraveni podat v řádu dnů trestní oznámení," uvedl.
Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik, jehož klub svolání schůze podnítil, soudí, že memorandum musí být zrušeno. Komunisté navrhují, aby vláda zpracovala návrh zákona, podle kterého by těžba a zpracování vybraných rud a surovin mohlo být jen v rukou státu.
Sněmovna dosud neschvalovala program mimořádné schůze, což je podmínkou pro řádnou debatu a pro hlasování o navrhovaných usneseních. Zatím vystupují pouze řečníci s přednostním právem, k nimž patří ministři a předsedové stran a sněmovních klubů.