Jako další ústupek v řadě ze strany ČSSD či nestandardní postup hodnotí regionální představitelé sociální demokracie fakt, že při středečním jmenování vlády se ministerstva zahraničí neujal nominant ČSSD Miroslav Poche, ale vedením resortu byl prezidentem Milošem Zemanem pověřen šéf strany a nový ministr vnitra Jan Hamáček. Představitelé menší vládní strany mimo jiné uvedli, že současná situace by měla být dočasná. Neshodli se, zda by měla znamenat odklad termínu, kdy vláda předstoupí před sněmovnu se žádostí o důvěru.
Zeman odmítl jmenovat Pocheho kvůli svým výhradám, Babiš však na opakované dotazy uvádí, že adepta sociálních demokratů hlavě státu navrhl. Pokud svůj návrh Babiš neupravil, počínal by si Zeman nejmenováním Pocheho a pověřením Hamáčka protiústavně. Náměstek středočeské hejtmanky Miloš Petera míní, že ČSSD a její předseda Hamáček jednali správně, když Pocheho jméno navrhli. "Teď je prostor k dalším jednáním. Byl bych rád, kdyby se ten problém vyřešil do měsíce," dodal Petera.
Babiš uvedl Hamáčka postupně na ministerstva vnitra i zahraničí. Situace, kdy kdokoli stojí v čele dvou klíčových ministerstev, není dobrá, řekl Jan Hyliš, člen ČSSD na Vysočině a současně krajský radní. Podle něho je nynější postavení Hamáčka jen dočasné a dokládá snahu strany o vznik vlády. "Bezvládí je neúnosné," řekl. V celé situaci se mu nelíbí postoj prezidenta Zemana. "Pan Hamáček to podle mě řešil konstruktivně," dodal.
Bývalý moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) řekl, že současné dění je jedním z dalších ústupků v řadě. "To nepovažuji za dobré a není to signál silné a sebevědomé politické strany," uvedl. Připomněl, že sociální demokraté v minulosti například tvrdili, že nepůjdou do vlády s trestně stíhaným premiérem, hovořili i o zárukách v koaliční smlouvě a dalších věcech. "Toto je poslední v řadě a skutečně se mi to vůbec nelíbí," dodal.
Také sociální demokraté v Pardubickém kraji nejsou příliš spokojeni s tím, že Hamáček má řídit ministerstva vnitra i zahraničí. Například místostarosta Chrudimi Miroslav Tejkl to považuje za řešení ve stylu "chytré horákyně". "Je to jakési východisko z nouze, které by dlouhodobě nemělo existovat. Nemám ale fantazii odhadnout řešení, žádné dobré neexistuje," uvedl Tejkl.
Členové pražské sociální demokracie považují nejmenování Pocheho za nestandardní a trapné. "Premiér by měl co nejrychleji nalézt řešení, které bude v souladu s koaliční smlouvou, a ukončit tak tuto trapnou situaci," řekla pražská radní Irena Ropková. Působení Pocheho ve funkci politického tajemníka na ministerstvu zahraničních věcí považuje náměstek primátorky a poslanec Petr Dolínek za způsob, jak se může Poche i tak podílet na české zahraniční politice. Situací se bude zabývat předsednictvo krajského výkonného výboru ČSSD Praha.
Královéhradecký hejtman Jiří Štěpán považuje situaci kolem vznikající vlády za potvrzení toho, že socialisté do vlády s hnutím ANO podporovanou komunisty jít neměli. Hlasování o důvěře by mělo přijít až poté, co bude jasné, kdo ministerstvo zahraničí dlouhodobě povede, řekl.
Předseda klubu krajských zastupitelů ČSSD v Libereckém kraji Pavel Svoboda by naopak hlasování o důvěře, plánované na 11. července, nijak neodkládal. "Ono to ani nejde. Ústava hovoří jasně, jestliže byla jmenována vláda bez důvěry, tak do 30 dnů musí předstoupit před Sněmovnu a požádat o vyslovení důvěry, takže není co odkládat," řekl Svoboda.
Ani jihomoravský poslanec Roman Onderka nemá žádný signál o tom, že by ohledně 11. července mělo dojít k jakékoliv změně. "To, co se událo, je provizorním řešením, které, jak vyplynulo ze slov předsedy Hamáčka, nebude trvat déle než několik týdnů, potažmo měsíců. Zásadní záležitostí v této věci bude vyjádření komunistické strany," odkázal poslanec na víkendové jednání širšího vedení KSČM, které by mělo definitivně rozhodnout, zda a jak strana novou vládu při hlasování o důvěře podpoří.
Plzeňská ČSSD teď právě o tomto tématu jedná, výsledek poté zveřejní. "Formulujeme náš názor, který je ve smyslu toho, že jsme nepodporovali vstup do vlády," řekl starosta čtvrtého plzeňského obvodu Michal Chalupný, městský zastupitel, který je zároveň členem okresního výkonného výboru ČSSD Plzeň-město.