Stála u zrodu strany Věci veřejné, teď ji však opouští. Exposlankyně Kateřina Klasnová už nepatří do politické formace svého manžela Víta Bárty a v podzimních komunálních volbách v Praze 1 bude kandidovat jako nezávislá za občanský spolek Pro Jedničku. V rozhovoru pro server TÝDEN.CZ vysvětluje, co ji k odchodu vedlo. Vadilo jí hlavně spojení VV s hnutím Úsvit Tomia Okamury v předčasných parlamentních volbách. "Možná bychom sami žádný mandát nezískali, ale mohli jsme se z toho poučit, vytvořit nějakou strategii dalšího růstu a rozvoje, či stranu rozpustit," říká 36letá politička.
Co říkal na váš odchod z Věcí veřejných manžel?
Při svých politických rozhodováních se neřídím názory svého manžela. Považovala jsem ale za samozřejmou slušnost napsat osobní dopis všem členům VV souběžně s mediálním zveřejněním svého odchodu. Tento dopis tedy dostal i on. A pokud byste přeci jen chtěl slyšet nějaké exkluzivní vyjádření, tak když si večer manžel četl zprávy o mém odchodu na serverech, řekl: Ach jo. :-)
Není samostatná kandidatura útok na VV, kterým to ubere voliče?
Jak jsem již řekla, stála jsem za VV ve všech krizích. Nikdy jsem neudělala nic, co by poškodilo VV, od toho byli v naší straně bohužel jiní. Já jsem ctila týmovou hru až do konce. Je to poprvé za deset let, kdy dělám něco v zájmu svém, a nikoli v zájmu celku. A to nikoli proto, abych na tom jakkoli profitovala a získala mediální či voličské body, ale proto, že jsem ztratila vizi a smysl bojovat i nadále v barvách VV. Naposledy jsem se nechala "ucloumat" na poslední místo kandidátky do EP, ale už tehdy jsem to udělala kvůli kolegům, kteří mne přemlouvali, nikoli ze svého přesvědčení - a takto práci dělat nejde. Celá věc pro mne byla velmi složitá, ale musela jsem sama pro sebe vnitřně udělat tuto tečku. Do VV jsem vstoupila kvůli komunální politice, ve které jsem působila kontinuálně osm let a v této práci stále ještě smysl cítím.
Co se týká případného poškození VV, nevím, kolik samostatných kandidátek bude vůbec strana schopna v celé republice sestavit. Nicméně všem zbývajícím kolegům ve VV jsem napsala, že jim děkuji za spolupráci a že jim přeji hodně sil. Přišlo mi několik reakcí a z nich nikdo můj odchod nevnímal jako nějaký útok či podraz. Natolik mne všichni znají, že vědí, že jsem se vždy chovala férově i vůči všem řadovým členům.
Nebo není to tak, že VV se bojí úbytku voličů a vaše samostatná kandidatura by je mohla přesvědčit a sloužila byste jako "béčko" VV?
Jak jsem řekla, neučinila jsem tento krok kvůli voličským bodům. Není v tom ani žádný kalkul strany VV, to jsou pouze mediální konstrukce. Je to mé osobní rozhodnutí. Nálepka VV mi stejně zůstane, nebo ji alespoň budou živit právě média. Za svou prací v komunální i celostátní politice si ale stojím a jsem kdykoli připravena ji obhájit. Ostatně v započaté práci jsem pokračovala i po skončení svého mandátu ve sněmovně - co se týká například pomoci těžce zdravotně postiženým či legislativy na ochranu zvířat. Když něco dělám, tak to dělám, protože já sama chci a cítím v tom význam.
Co vám vadí na Úsvitu? Stejně jako VV propaguje přímou demokracii.
Po zveřejnění mého odchodu z VV se objevila zvláštní interpretace, že tím zároveň útočím na hnutí Úsvit. Svým vyjádřením jsem ale mínila, že VV se spojením s Úsvitem v předčasným parlamentních volbách zbavily možnosti získat bezprostřední zpětnou vazbu od voličů, a to i za cenu případné prohry. Bylo by to vysvědčení za naše úspěchy i za naše přehmaty a personální štěpení. Měla jsem jako bývalá předsedkyně poslaneckého klubu chuť vést VV do voleb a pokusit se vysvětlit a obhájit naše kroky. Možná bychom žádný mandát nezískali, ale mohli jsme se z toho poučit, vytvořit nějakou strategii dalšího růstu a rozvoje, či stranu rozpustit. Zkrátka udělat cokoli, co by podle mne bylo lepší než stav postupného úpadku a zapomnění. Frustrovalo to mne jako srdcaře a myslím, že i mnoho dalších lidí ve VV. Ukázalo se to, co jsem říkala na vnitrostranických debatách, a sice, že spojení s Úsvitem přinese možná VV mandáty, ale jen těžko dokáže zachránit stranu jako celek.
Je to rasismus a populismus?
Když jsem na podzim nekandidovala za hnutí Úsvit do sněmovny, tak to bylo kromě výše uvedených důvodů i proto, že Tomio Okamura jako politik není šálek mé kávy a u tohoto vyjádření bych zůstala. Potkala jsem ho již v Ústavně-právním výboru Senátu, kde jsem obhajovala zrušení doživotní imunity zákonodárců, a už tam jsme si argumentačně a povahově nesedli. Já jsem zvyklá dělat politiku do všech podrobností a detailů. Pravda, štěstí v politice přeje poněkud jiným povahám, ale chci jako optimista věřit, že se to jednou změní.
Proč Vít Bárta Okamuru podporuje?
Vít Bárta kandidoval za Úsvit v Plzeňském kraji a tehdy logicky spolupracovali. Nevím ale o tom, že by v současné době podporoval Tomia Okamuru.
Jak myslíte, že dopadnou v Praze volby?
Netroufám si odhadovat výsledek, voliči budou zmateni množstvím nových či spíše staronových subjektů. Může se stát, že to povede k fragmentizaci politické scény nebo se lidé přikloní radši zpět k tradičním stranám. Ale například neschopnost uskupení ANO najít lídra na pražský magistrát je velmi nepovedený signál směrem k voličům. Otázka je, koho budou volit ti, kdo tak trochu pragocentricky špatně snášejí primátora z Olomouce. Čili pražské volby budou podle mne napínavé do poslední chvíle.
Co říkáte na současné vedení města i Prahy 1?
Celé toto volební období bylo pro správu hlavního města a její obyvatele špatné. Tři politické veletoče během jednoho čtyřletého mandátu jsou příliš na to, aby se dalo hovořit o jakékoli stabilní politice. Kdybych ale měla srovnat správu Prahy a městské části Praha 1, tak druhá jmenovaná je na tom hůř. V Praze 1 funguje koalice TOP 09 a ČSSD za silné podpory ODS, a především Filipa Dvořáka, který fakticky, ať už otevřeně, či ze zákulisí, již léta ovlivňuje komunální politiku. V Praze 1 tak pokračuje netransparentní nakládání s majetkem a nesmyslné předražené zakázky. Naopak jsem byla ráda, když současní radní magistrátu například vyslechli mne a obyvatele Prahy 1 a proti vůli vedení Prahy 1 a plánům "opoziční" ODS zastavili nevýhodný prodej plně obydleného domu na Václavském náměstí 39 netransparentní firmě. O níž se navíc spekuluje, že je spojena s nechvalně známým Ivo Rittigem. Na druhou stranu, i magistrát se může "pyšnit" některými kroky, které velmi ovlivní vzhled a život centra. Jako například svou nevýhodností do očí bijícími smlouvami na pronájem domů u Staroměstského náměstí až do roku 2081, kde investor už dvacet let plánuje hotel. Znamenalo by to zničení historicky cenných domů, kolaps dopravy atp. Magistrát však investorovi s takto šíleným projektem dokonce odpouští nájem, a to ve výši devadesáti procent!