Bývalý prezident Václav Klaus pronesl o víkendu na konferenci britských konzervativců projev, v němž vyzývá k návratu ke klasickým konzervativním hodnotám. Za hlavního viníka označil Evropskou unii, vyzval k její reformě a v případě, že to nebude možné, je podle něj lepší z unie vystoupit.
"Musíme zastavit sociální paternalismus, environmentalismus (a zejména jeho extrémní verzi - alarmismus globálního oteplování) a další politicky korektní "ismy", které odmítají konzervativní tradice týkající se rodiny a privátního lidského chování vůbec," prohlásil v projevu Klaus.
"Byli jsme v defenzivě již dlouhou dobu. Nastal čas to změnit. Musíme zahájit sebevědomou a nebojácnou ofenzivu založenou na přesvědčení, že ideje jsou důležité, že potřebné ideje máme k dispozici a že se cítíme povinováni a silně motivováni tyto myšlenky v našem úsilí o jejich vítězství používat. Jsem si jist, že to britští konzervativci vědí lépe než já," oslovil torye exprezident.
Klaus poznamenal, že většinu života strávil v komunismu, který byl založen na zcela jiných myšlenkách, než jaké zastává britská Konzervativní strana. Možnost promluvit na jejím fóru je podle jeho slov velkou motivací a výzvou. Připomněl svou poslední návštěvu Británie na jaře, kdy se účastnil pohřbu Margaret Thatcherové. "Domů jsem se vracel s nedobrými pocity. Nikoli z chování občanů Velké Británie, které bylo jiné, než nám líčila média, ale z toho, když jsem si na tomto pohřbu povšiml naprosté nepřítomnosti kohokoli významného ze západní Evropy. To naznačuje, že na evropském kontinentu skutečné konzervativní myšlenky a politické postoje už téměř neexistují. Jestli ano, pak jsou skryty v "moderních katakombách", jak nazývám ne příliš známé a ne snadno dostupné internetové servery," svěřil své dojmy Klaus s tím, že se znepokojením sleduje ústup konzervativních hodnot.
Kořeny z minulosti
Podle Klause se od konce studené války svět mění k horšímu, za nejvíce alarmující příznaky považuje vítězství human-rightismu nad konzervativně chápaným systémem občanských práv a nad tradičně definovaným principem, rezignaci na parlamentní demokracii pod náporem nadnárodních institucí, kapitulaci národního státu, nové vzorce chování potlačující tradiční normy, "komunistický" způsob myšlení, kdy politika nerespektuje ekonomickou racionalitu, neochota k riziku jako nové náboženství, které blokuje racionální lidské chování a hospodářství, a v neposlední řadě odsun občana daleko od rozhodování.
Václav Klaus podotkl, že nejde o náhlou změnu, tyto ideje mají kořeny hluboko v minulosti, povzbudila je krize ve 30. letech hrůzy druhé světové války i zkušenost poválečné rekonstrukce v socialistickém rámci. Jejich síla byla různá, ale jedna síla je dominantní - tendence ke globálnímu a současné potlačování jediného garanta demokracie - národního státu.
"Chtěl bych říci velmi důrazně, že za hlavní nástroj (či mechanismus) prosazení těchto idejí a oslabení tradičních konzervativních pozic považuji existující model evropského integračního procesu a jeho současnou reinkarnaci v Evropské unii," tvrdí Klaus s tím, že demokracie se přeměnila v postdemokracii.
Neexistuje třetí cesta
"Tento proces musíme zastavit. Musíme provést zásadní změny a provést radikální diskontinuitu s dosavadním stavem. My - všichni dohromady - musíme začít organizovat radikální přeměnu institucionálního uspořádání EU nebo - individuálně - z EU vystoupit," doporučil bývalý český prezident s tím, že žádná třetí cesta neexistuje. Podle jeho slov je pasivní alternativou pokračování v přijímání všech velmi nekonzervativních a nedemokratických direktiv, které přicházejí z Bruselu, a pokračování v budování všech možných i nemožných fiskálních, bankovních a politických unií místo toho, abychom se vrátili k demokracii a k národnímu státu. A v neposlední řadě ke starým dobrým konzervativním idejím a hodnotám.
Projev Václava Klause na konferenci Conservative Renewal Conference ve Windsoru ve Velké Británii si můžete přečíst zde.