Současná relativní nevýznamnost ODS by mohla být podnětem k jejímu restartu, uvedl u příležitosti 25. výročí vzniku strany bývalý prezident Václav Klaus. ODS tradičně stála nekompromisně vpravo od politického středu, posun v ideologii není ani žádoucí, ani prospěšný, řekl první předseda strany ve vystoupení v Institutu Václava Klause.
ODS podle Klause slaví čtvrt století své existence s nemalými rozpaky, za což může mimo jiné generační výměna v členské základně, ideová odlišnost nebo "nepřetržitý mediální atak". Roli však hraje i fakt, že strana poztrácela podporu nejen na centrální úrovni, ale i ve městech, obcích a krajích, což bývala její největší síla, uvedl Klaus.
Občanští demokraté se podle Klause stali se ztrátou pozice vládní strany či vůdčí role v opozici málo zřetelnými. "Současná relativní nevýznamnost by mohla být dobrým důvodem k nalezení odvahy k jistému restartu, ideovému očištění a návratu k původním myšlenkám strany," uvedl Klaus.
Tradičně podle něj ODS stála nekompromisně vpravo od politického středu, v poslední dekádě se ale vydala cestou širokého rozkročení. "Začala stále více mířit do imaginárního politického středu, svými názory i formou politiky," řekl. Aktuální situace by přitom mohla být podnětem k nekompromisní ofenzivě, protože není vůči čemu a komu taktizovat a manévrovat, dodal.
Posun v ideologii strany není ani žádoucí, ani prospěšný, uvedl Klaus. "V mnohém ohledu se jedná o jinou stranu, než jakou jsme před 25 lety zakládali, mé setkání s vedením ODS, které se uskutečnilo minulý týden, to jen potvrzuje," řekl exprezident.
Klaus také v proslovu označil pád vlády Petra Nečase v roce 2013 za vítězství "velké protikorupční socialistické revoluce" nad standardní politikou. "ODS by se neměla snažit stát se jedním z politicky korektních účastníků této revoluce. Je třeba udělat protiofenzivu. Ta se nedá uskutečnit s ambicí získat v průzkumech veřejného mínění o jedno až dvě procenta více," řekl. "Mnozí se obáváme, že právě o to dnešní ODS usiluje," dodal.