Prezident Václav Klaus přijal na Pražském hradě policejního prezidenta, který čelí výzvě k rezignaci. Klaus schůzku zdůvodnil tím, že jako prezident musí dbát na kontinuitu fungování země a policejní prezident je tak vysoká funkce, že je nutné to brát v úvahu.
Policejní prezident Oldřich Martinů považuje schůzku s prezidentem Václavem Klausem za významný signál. Důležitou roli v jeho rozhodování o případném odchodu z čela policie prý bude hrát i názor premiéra Petra Nečase. Sejít by se s ním měl začátkem příštího týdne.
"S prezidentem jsme diskutovali o všech aspektech současné situace na vnitru a v policii. Velmi vážně budu brát i názor premiéra Nečase," řekl po schůzce Martinů.
Klaus při přijetí zdůraznil, že považoval za nutné se s Martinů sejít, aby "pohovořili o situaci, která se kolem něj vytvořila". "Já nejsem přímým účastníkem rozhodování o těchto věcech, ale jako prezident musím nutně dbát na kontinuitu fungování České republiky a pro mě policejní prezident je hodně vysoká funkce, abychom tyto věci a souvislosti brali v úvahu," řekl prezident.
Johnovo překvapení
Výzvu Martinů, aby rezignoval, zveřejnil ministr vnitra Radek John na pondělní tiskové konferenci, na níž hovořil o údajně neutěšené situaci v policii. Nástupce Martinů má do konce letošního roku vybrat expertní tým. Martinů řekl, že Johnovu výzvu k odchodu musí brát velmi vážně, mimo jiné proto, že zpochybňování jeho pozice má vliv i na bezpečnostní situaci v zemi.
Nečas uvedl, že o Johnově kroku předem nevěděl. Johna požádal o schůzku v nejbližších dnech a o rozhovor mezi čtyřma očima. "To znamená bez přítomnosti kohokoliv jiného například ze strany Věcí veřejných, což se mimochodem ne vždy daří úplně úspěšně," podotkl premiér. Sejít se chce i s Martinů.
Proč má Martinů odejít?
Bývalý zástupce policejního prezidenta a nový náměstek ministra vnitra Viktor Čech v rozhovoru pro Právo řekl, že policisté zabývající se nejzávažnější kriminalitou necítili ze strany Martinů podporu. "Popsal bych tu atmosféru jako totální nespokojenost ředitelů těch útvarů s vedením," sdělil. Jemu se prý nepodařilo prosadit, aby vůči těmto jednotkám nebyly uplatňovány stejné plošné škrty jako v celé policii. Ředitelé prý žádají, aby mohli nabírat nové lidi a pořizovat nové technologie.
Martinů řekl, že ho Čechova kritika překvapila. "Kritizuje tam to, za co on odpovídal, za úkoly, které měl uloženy on ode mne," doplnil. Neměl prý náznaky o tom, že by chtělo více ředitelů policejních útvarů odejít. "Věděl jsem o jednom řediteli, a ten byl v kompetenci pana Čecha," řekl Martinů. Poznamenal také, že Johnův tlak na jeho odchod koresponduje s tím, že ministr hned po nástupu do funkce volal po tom, aby stál v čele policie jiný člověk.
V podstatě analogicky vysvětloval své rozhodnutí vyzvat Martinů k rezignaci MF Dnes i ministr John. "Celostátní útvary, které mají hlavní úlohu v boji s korupcí, nemají podporu. A to personální ani finanční," řekl John.
Klaus přijal Martinů, jasno bude po schůzce s Nečasem
Domácí
1. 12. 2010 10:32
Ministr vnitra John svým rozhodnutím zaskočil i premiéra.
Autor: ČTK Foto: Lucie Pařízková, ČTK