Prezident Václav Klaus míní, že v části české společnosti se rozmáhá pocit, že republika dvacetiletou cestu za svobodou a demokracií nezvládla. "S touto interpretací našeho konečně svobodného dvacetiletí nesouhlasím a nechci se s ní mlčky smiřovat," napsal pro Lidové noviny.
Podle prezidenta jde o směšování světa iluzí, snů a očekávání se světem skutečnosti. "Lidé se spokojují s nepozorným hodnocením skutečnosti a s přejímáním její zkarikované podoby jako věrné reflexe skutečnosti samé," myslí si Klaus. "O vytvoření tohoto stavu někteří naši profesionální vyvolávači deziluzí téměř programově usilují," napsal s tím, že je to smutné. Pocit nespokojenosti je podle prezidenta živen médii, intelektuály stylizujícími se do nadřazenosti a také politiky.
Klaus přitom soudí, že Česká republika není oázou postkomunismu, ale už dávno integrální součástí západního světa. "Opak se nám snaží namluvit především ti, jejichž vize světa, jaký měl následovat po komunismu, a zejména jejich představa o své vlastní roli v něm se nerealizovaly," píše prezident. Hovoří i o znovu vznikající "blbé náladě", což je termín, který v roce 1997 použil tehdejší prezident Václav Havel.
Mezi příčiny deziluze u lidí podle Klause patří například zhrubnutí a znevěrohodnění politicky, bujení byrokracie i sociální nárůst nejistoty. Kvůli mediálnímu zdůrazňování trestných činů, nehod a katastrof se pak podle něj přidává i ztráta pocitu bezpečí. Prezident píše také o "nepochopitelném bohatnutí těch, kteří nevypadají, že by si to zasloužili nebo že by se o to zasloužili vlastní prací". Nyní se k tomu podle něj přidala ještě finanční krize a ekonomická recese.
ČTĚTE TAKÉ: Útok na Topolánka. Do hlavy ho trefili kamením
Západní svět ale podle něj není bezchybnou realizací utopie. "Většinou jsme po něm v dobách komunismu toužili a přáli si ho, neboť jsme měli mnoho důvodů být v tehdejším režimu hluboce nespokojeni. Přes ostnaté dráty jsme ... viděli spotřební ráj, volné cestování, svobodu příležitostí, vyjadřování a demokratického rozhodování a z toho pramenící bohatství jednotlivců i celé tamní společnosti," uvedl Klaus.
ČTĚTE TAKÉ: Havel se pustil do Paroubka. Vadí mu Brožová i košile
Podle prezidenta je však třeba vzít konečně na vědomí, že "Západ není ráj". "Neznamená to, že když právě není slunečno, ale když nám letošní 'rozmarné léto' bere náladu, že bychom kvůli tomu měli zanevřít na počasí jako takové," uvedl. Blbá nálada a z ní pramenící trudnomyslnost je podle něj program nejen ničivý, ale především neproduktivní.
ČTĚTE TAKÉ: Zaorálek píše Havlovi: Je to nepořádná kritika
"Když už se stane, že nám rozvodněná voda vstoupí do domů, zaplaví sklepy či nadělá jiné velké škody, je lépe začít intenzivně pracovat na účinných protipovodňových opatřeních. Nikoli se snažit 'poručit větru a dešti', ale s umem, pracovitostí a tvořivostí svobodných lidí nalézat řešení. Na individuální i veřejné úrovni. Právě to vždycky patřilo k největší naději a síle Západu," dodává prezident.
Foto: Robert Zlatohlávek