Pokud by se některé země rozhodly vzdát eura coby společné měny, nebyla by to žádná katastrofa. Tahle slova pronesl prezident Václav Klaus v rozhovoru pro významný italský týdeník Südtiroler Wirtschaftszeitung. Do Tyrol v Itálii přijel, aby se zúčastnil Jihotyrolského hospodářského fóra v Brixenu.
"Evropská unie je institucí s vrozenou vadou a s velmi problematickým následným vývojem. Nevěřím ani tomu, že byla jejími iniciátory dobře myšlena," opřel se Klaus, známý euroskeptik, do zakladatelů EU. "Možná byla dobře myšlena pro ně samé. Oni chtěli a chtějí Evropu, to znamená nás, řídit. Pro ty z nás, kteří nevládneme z Bruselu, v tom nic dobrého není," míní český prezident.
Klaus tvrdí, že EU nečeká zrovna růžová budoucnost, bude pouze ze svých členských států vysávat stále více a více peněz. "Hypotéza, že unie sama nevyvolává žádné náklady nebo že jsou její náklady daleko nižší než její přínosy, je neudržitelná. To lidé v Evropě, zejména po řecké krizi, vědí velmi dobře. Náklady na udržení existence EU budou stále vyšší," varoval Klaus.
Již nyní podle něho není Evropa místem nějak závratného blahobytu. "S výjimkou těch zemí, které jsou ve válce nebo které procházejí revolucemi, je ekonomický růst v zemích EU v posledních desetiletích nejpomalejší na světě," poznamenal. "Ale i když považuji Evropskou unii za velmi problematickou konstrukci, nemyslím si, že se rozpadne," dodal.
Kdyby se však některé země vzdaly společné evropské měny euro, nic by se podle něho nestalo. "Dnešní eurozóna, složená ze sedmnácti velmi různorodých zemí, není v žádném případě optimální měnovou zónou. Rozpad eura neočekávám, ale jako ekonom musím dodat, že by snížení počtu zemí eurozóny žádnou katastrofou nebylo. Já jsem zažil rozpad československé měnové zóny a bez velké radosti jsem jej musel spoluorganizovat, a ten také žádnou katastrofu nevyvolal," uvedl český prezident v rozhovoru pro italský list.